Çevrimiçi internet yayın servisi olan Mixcloud’a ait kullanıcı bilgileri bir Hacker tarafından çalındı. Bilgileri çalan Hacker, 21 milyon kullanıcının bilgilerini dark web’de satışa çıkardı.

İnternet üzerinden hizmet veren firmaların güvenlik zaafiyetleri kullanıcı verilerinin istenmeyen ellere geçmesine neden olabiliyor. Şimdi ise bir hacker, internet müzik yayın platformu Mixcloud kullanıcılarına ait bilgileri açığa çıkardı.

21 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığı, hacker’ın basın kuruluşlarına gönderdiği örnek veriler üzerinden öğrenildi. Hacker, Mixcloud kullanıcılarının isimlerini, IP adreslerini, kayıt tarihlerini, e-posta adreslerini ve yaşadıkları ülkelerin bilgilerine erişti. Hacker edindiği bu bilgilerin tümünü dark web’de satışa çıkardı.

Dijital müzik yayın platformu olan Mixcloud, yaşanılan olayı cumartesi günü blogunda paylaştığı bir açıklama ile duyurdu. Şirket, çoğu kullanıcının Facebook aracılığıyla sisteme giriş yaptığını ve ellerinde bu platforma ait şifre bilgisinin olmadığını da belirtti. Diğer kullanıcıların da şifrelerinin güvende olduğunu, kodlanmış şifrelerin çözülmesinin çok zor olduğunu söyledi. İncelemelere göre firma SHA256 algoritması kullanıyor. Bu da şifrelerin tersine mühendislikle bulunamayacağı anlamına geliyor.

Mixcloud, kullanıcılarına her ihtimale karşı şifrelerini değiştirmeleri uyarısında bulundu. Hacker’ın dark webde satışa sunduğu liste e-posta adreslerinden ve çözülemeyecek şifre dizlerinden oluşuyor. Listenin fiyatının 2000 dolar olduğu belirtildi.