Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği 2019’un ilk 9 ayında en çok kiralanan araç ve markaları içeren bir rapor yayınladı.

Araç kiralama sektörünün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi Kantar iş birliği ile hazırladığı ‘TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nu açıkladı. 2019 yılının ilk dokuz aylık sonuçlarını içeren rapora göre, Türkiye’de en çok kiralanan otomobil markaları Renault ve Fiat oldu.

Açıklanan rapora göre, Türkiye’de gerçekleşen yeni otomobil satışları 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 37 azaldı. Operasyonel araç kiralama sektörü ise aynı dönemde filosuna 24 bin 900 adet yeni araç ekledi.

Operasyonel filo kiralamada en çok kiralanan otomobil markaları ise Türkiye’de üretimi bulunan Renault ve Fiat. İlk 9 ayda Renault’un toplam payı yüzde 26.9!

TOKKDER’in yayınladığı rapora göre Renault yüzde 26.9’luk payla Türkiye operasyonel araç kiralama sektöründe en çok tercih edilen araç oldu. İkinci sırayı yüzde 13.3 ile Fiat kaptı. Yüzde 13 ile Volkswagen Fiat’ı takip ediyor. Dördüncü sırada ise yüzde 10.3 ile Ford var.

Türkiye’de kiralanan otomobillerin segmentlerine bakıldığında ise yüzde 48.8 ile C segmenti otomobillerin en çok tercih edilenler olduğu görülüyor. B segmenti otomobiller ise yüzde 28 ile ikinci sırada yer alırken üst sınıf ve orta sınıf otomobillerin yüzde 14.1 ile listede yer bulduğu sonucuna ulaşılıyor.

TOKKDER’in raporuna göre ayrıca, sektörün araç parkının yüzde 93.4’ünü dizel araçlar oluşturuyor. Otomatik vitesli araçların payı ise yüzde 56.8 olarak raporda belirtilmiş.