Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlar gibi akıllı televizyonlar da hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak FBI’dan gelen açıklama akıllı televizyon tutkunlarını korkuttu. FBI, bu cihazlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla akıllı cihazlar hayatımızın her yerinde. Akıllı televizyonlar da günümüzün vazgeçilmez bir parçası. Bu cihazlarla artık internete girmekten tutun, görüntülü konuşma bile yapılabiliyor. Hal böyle olunca akıllı telefonlarda gerçekleşebilen bazı sıkıntılı durumlar akıllı televizyonlar için de geçerli oluyor.

FBI, akıllı televizyon kullanıcılarını yapılabilecek siber saldırılara karşı uyarıyor. Akıllı televizyonlara koyulan internet bağlantısı ve çeşitli teknolojiler güvenlik sistemlerinde açıklar yaratabiliyor. Üreticilerin, akıllı televizyonlarda güvenlik sistemlerine pek de önem vermemesi sonucu oluşan bu durumlar da tüketicileri riske atıyor. İşte tam da bu noktada FBI’dan gelen açıklamayla akıllı televizyon tutkunlarının daha dikkatli olması gerektiği belirtildi.

FBI’ın yaptığı açıklamada akıllı televizyonların, kullanıcıların mahremiyetlerinin yanı sıra çeşitli hırsızlık olaylarına da sebep olabileceği belirtildi. Bilgisayar korsanları akıllı televizyonlara hem kamerayla hem de mikrofon sayesinde erişebiliyor. Bu da eve karşı gerçekleşebilecek hırsızlık olaylarını artırabiliyor. Nadir de olsa gerçekleşen olaylara karşı FBI kullanıcıları uyarıyor.

Akıllı televizyonlarla alakalı tek problem maalesef bu değil. Bir diğer sorun ise, akıllı televizyon üreticilerin tüketicilere karşı yaklaşımı. Akıllı televizyon üreticileri cihazların çoğuna program önerisi yapma özelliği ekliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcıların izlediği programlara göre yeni öneriler sunuluyor. Bu durumun takip ve veri toplama politikasına nasıl etki ettiği ise şu an için belli değil.

Her ne kadar akıllı televizyonlar, kullanıcılara çeşitli hizmetler sunsa da yarattıkları çeşitli sorunlar akıllarda soru işaretleri yaratıyor. FBI, kullanıcıların yeni bir akıllı televizyon aldıklarında ürünün kitapçığını dikkatlice okumaları gerektiğini ve buna göre hareket etmelerinin kendi güvenlikleri açısından önemli olduğunu belirtti. Bu sayede akıllı televizyonlarla alakalı bilgi sahibi olunup yaşanılacak sorunların önüne daha kolay geçilebilir.