Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Bir süredir kripto para piyasasında adeta bir skandala neden olan FTX’in başın gelenler konuşuluyor. Coindesk tarafından yayınlanan bir haberin ardından olanlar olmuş ve FTX tabiri caizse battığını ilan etmişti. Şimdi ise FTX’in iflas duruşmasında oldukça dikkat çeken bazı gelişmeler yaşandı. Firmanın avukatı, borsanın para bulduğunu ve hatta tekrar hizmet vermeye başlayabileceğini açıkladı.
Bundan bir süre önce dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olarak görülen FTX, şimdi ise iflas davalarıyla uğraşıyor. Ancak iflas duruşmasının görüldüğü duruşmada borsanın avukatından epey dikkat çeken bir bilgi paylaşıldı. Buna göre FTX’in yeniden hizmet vermeye başlayıp başlamayacağı konuşuluyor. İşte detaylar!

7,3 Milyar Dolar Kurtarılmış

Kripto para piyasalarının önemli borsalarından birisi olarak görülen FTX, maalesef Coindesk’in raporunun ardından büyük bir darboğaz yaşamış ve iflasını açıklamak zorunda kalmıştı. Ancak borsanın iflasının görüşüldüğü duruşmada, FTX avukatı şirketin 7.3 milyar doların üzerinde nakit ve likit kripto varlığını kurtardığını açıkladı. Avukat ayrıca geleceğe odaklanmak istediklerinden bahsederek FTX paydaşlarının kripto borsa alanında yeniden hizmet vermeye başlamak üzerine müzakere ettiklerini de açıkladı. Hatta buna ilişkin son kararın ise en geç haziran ayına kadar verileceğini söyledi.

FTX’in Başına Gelenler

Daha önce Coindesk’in paylaşmış olduğu bir haber, FTX’i yıldızlı ve parlak günlerinin sonuna doğru sürükledi desek yeridir. Burada yayınlana bir raporda FTX borsasının yerel para birimi olan FTT’nin bir balondan ibaret olduğu ortaya çıktı. Hatta yayınlanan bu raporda Alameda Research adlı bir şirket, FTT’nin toplam arzından daha fazlasını şirket sermayesi olarak gösteriyordu. Ve resmi olarak FTX ve Alameda Research arasında da herhangi bir bağ yoktu. Fakat sonunda tüm bunların birer hikaye olduğu ortaya çıktı. Sam Bankman-Fried, birbiri ile ilişkisiz görünen iki büyük şirket kurmuştu. Kurduğu bu iki şirketin ilişkisini ise düşündüğü gibi bağımsız olarak sürdürmeyi başaramamıştı. Sonunda bu durum ortaya çıkınca da yatırımcılar, FTX’e yatırmış oldukları paralarını geri çekmek istediler. Bir anda birçok yatırımcı bu kararını uygulamaya çalışınca da bu ihtiyacı karşılayamayan borsa iflasa sürüklendi. Tüm bunların ardından aylar sonra yakalanan Sam Bankman-Fried da 250 milyon dolar kefaletle serbest kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz