Dünyanın teknoloji devi Apple, bir Türk şirketi tarafından dava edildi. İngilizce öğrenmeyi kolaylaştırmak için geliştirilen Voscreen adlı uygulamanın Çin’de kopyalanarak App Store’da yayınlanması üzerine şirket Apple’a dava açtı. Üstelik App Store’daki yayın üzerinden kazanç bile sağlanıyor.
Temel İngilizce öğrenimini kolay ve keyifli hale getirmeyi amaçlayan bir uygulama olan Voscreen, kopyalanıp App Store’da yayınlandığı için Apple’a dava açtı. Türk menşeli şirketin kurucusu olan Deniz Dündar, konu hakkında öncelikle kamuoyu yaratmaya çalışıyor. Sonrası süreçte ise Apple ile yasal sürecin başlayacağı bildirildi. İşte detaylar!

Çinliler Kopyaladı

Deniz Dündar tarafından İngilizceyi kolay ve keyifli bir şekilde öğrenmek için kurulan ve ücretsiz olarak hizmet veren Voscreen uygulaması, son günlerde Apple ile bir kaos yaşıyor. Deniz Dündar’ın aktardıklarına göre, şirketin başarılı performansını gören Çinli bir şirket, Voscreen’i fikir olarak olduğu gibi isim ve logo olarak da kopyalayarak buradan gelir elde etmeye başladı. Durumu anlatan Dündar şu ifadeleri kullandı:
“1. Bir Türk şirketi Voscreen, Çin pazarında hızla büyür.
2. Çinli bir şirket bunu görür; olduğu gibi Voscreen’i çalar. İsmiyle, cismiyle, logosuyla
3. Dünya devi @Apple ise bu çalıntı ürünün dağıtımını ve satışını yapar. Gelir elde eder.”

Dündar’dan Apple’a Açık Mektup

Bunu açıklamakla yetinmeyen Deniz Dündar, Apple’a yazdığı metinle durumu şöyle açıkladı:

“Sevgili Apple Inc.
Nasılsınız? Umarız her şey yolundadır.
Voscreen ve Apple olarak üzülerek söylüyoruz ki ciddi bir problemimiz var!
Ne yazık ki Apple App Store’da İKİ Voscreen var!
Aynı ismi, aynı logoyu, aynı konsepti ve aynı özellikleri taşıyan İKİ Voscreen…
Başka bir deyişle, bunlar ‘tek yumurta ikizi’
Tek farkları biri ücretsizken diğerinin ‘uygulama içi satın alımlar’ sunması.
Kısaca, bu durum oldukça garip -ve şüphesiz- kabul edilemez. Bu sebeple de bir çözüm ve uzlaşma için bir araya gelmeliyiz.
En yakın zamanda bizimle iletişime geçer misiniz?
Saygılarımızla”
Asla saldırgan bir üslup kullanmayan ve durumu açıklamaya çalışan Deniz Dündar, ek olarak sosyal medyadan da yardım istedi. Konuya dair farkındalık yaratmaya çalışan Dündar, destek veren ilk kişi ve kanallara para ödülü sunacağını da açıkladı. Ancak ödüller Apple’dan alınacak olan tazminat sonrasında dağıtılacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz