Okuma Süresi
2 dakika

Kanadalı araştırmacılar tarafından üretilen drone, Wi-Fi sinyallerini kullanarak duvarların arkasını görmeyi mümkün hâle getiriyor. Araştırmacılar, bu drone’un yanlış kişiler tarafından çok tehlikeli şekilde kullanılabileceğini belirtti.

Bir zamanlar bilimkurgu ve fantastik filmlerde gördüğümüz ve gerçek hayatta olacağına imkân vermediğimiz birçok şey, teknolojinin gelişmesiyle mümkün hâle geliyor. Görünmezlik pelerininden zihin okumaya kadar pek çok şey modern teknolojiyle gerçekleşiyor.

Film ve oyunlarda sıklıkla karşımıza çıkan duvarların arkasını görme teknolojisi de geçtiğimiz yıllarda gerçekliğe taşınılan teknolojilerden biri olmuştu. Bugün ise bu teknoloji araştırmacılar tarafından daha korkutucu bir aşamaya geldi.

Artık Ucuz ve Basit Bir Drone’la İstediğiniz Kişiyi Gözetleyebileceksiniz

Duvarların arkasını Wi-Fi ile görme teknolojisi hakkında 3 yıl önce yapılan ilk denemelerde bu teknolojinin başarılı olabilmesi için bir Wi-Fi alıcısı ve vericisinin farklı bilgisayarla bağlı olması ve bu iki bilgisayardan gelen verilerin detaylı analiz edilmesi gerekiyordu. Ancak Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, internetten aldıkları ucuz bir drone’la “taşınabilir gözetleme cihazı” üretmeyi başardı.

Drone, Wi-Peep isimli modül sayesinde yakınındaki Wi-Fi ağlarındaki kullanıcıları aynı hackerların kullandığı “Evil Twin” saldırısındaki gibi ağdan atarak Wi-Fi ağını kopyalıyor. Daha sonra ise sahte ağa bağlanan kullanıcıların cihazlarından gelen sinyalleri makine öğrenimi ile analiz eden sistem, kullanıcıların evin içindeki yaklaşık konumlarını tespit ederek görebiliyor. Bu sinyalleri kaydeden ve drone operatörüne ileten bu küçük modül ise drone’a kolayca takılabiliyor ve ilk bakışta fark edilmiyor.

Drone, bu saldırının ardından internete bağlanan akıllı telefondan televizyona kadar tüm cihazları görebiliyor. Aynı zamanda bu cihazların çekim güçlerindeki dalgalanmalara ve gönderilen pinglerin sürelerine göre cihazın hareket edip etmediğini de anlayabiliyor.

Faydalı ve Tehlikeli Yanı Bir Arada

Wi-Peep’i üreten araştırmacılar Ali Abedi ve Deepak Vasisht, icatlarını tanıttıkları 28. Uluslararası Mobil Bilgi İşlem ve Ağ Oluşturma Konferansında cihazla ilgili bazı açıklamalarda bulundular. Abedi ve Vasisht, bu teknolojinin faydalı olmasının yanı sıra çok tehlikeli de olabileceğini belirterek örneklendirdiler. Abedi’nin örnekleri üzerinden yola çıkarsak, oldukça tehlikeli ve silahlı bir saldırganın evdeki konumu ve evdeki kişi sayısı tespit edilerek daha güvenli operasyonlar düzenlenebilir. Bunun yanı sıra aynı şekilde bu teknoloji kullanan bir saldırgan, evdeki laptop, televizyon gibi cihazların yerlerini öğrenebilir, evdeki eşyaların konumlarını net olarak tespit ederek hırsızlık yapabilir ya da işin daha kötüsü cep telefonlarının konumlarını tespit ederek evdeki kişilere saldırabilir.

Araştırmacılar, tüm bunlardan dolayı çok büyük tehlikelere yol açabilecek bu teknolojinin güvenliği için gereken önlemleri aldıklarını belirttiler.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz