coronavirus italya

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya yayılmaya başlayan ve ölümcül sonuçlar doğuran coronavirüs İtalya ’da şu ana dek (12 Mart) 827 kişinin  ölümüne sebep oldu. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘uluslararası kamu sağlığı acil durum’u ilan ettiği ve pandemi olarak kabul ettiği coronavirüsün İtalya’daki durumu ciddiyetini sürdürüyor. Coronavirüs İtalya’ da şu ana dek 827 kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. Ülkede eğitime ve bazı Seri A maçları olmak üzere birçok etkinlik iptal edildi. Ülkede şu ana dek virüsten etkilenen insan sayısı 12 bin 462’ye ulaşmış durumda. 

Şu ana dek toplamda 116 ülkeye yayılan ve toplamda 127 bin 749 kişiye bulaşan coronavirüs, Avrupa’da da kritik seviyede. Coronavirüs İtalya başta olmak üzere,  Fransa, İspanya, İsviçre, Norveç, Danimarka, Hollanda gibi ülkelerde kritik seviyede.

Avrupa’da coronavirüsten en çok etkilenen ülke, kuşkusuz İtalya. Ülkede bugüne dek (12 Mart) 12 bin 462 kişi virüsa yakalandı. 827 kişinin yaşamını yitirdiği ülkede, virüse yakalanıp tedavi edilen insan sayısı bin 45.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte konuyla alakalı olarak dün gece açıklamalarda bulundu. 

Başbakan Conte, İtalya’da coronavirüs vakasının 79’a yükseldiğini ve söz konusu vakada 2 hastanın kurtarılamadığını açıkladı. Coronavirüs salgının görüldüğü bölgelerde karantina çalışmaları başladı.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkenin kuzeyi için verilen kırmızı alarmı genişletti ve 60 milyon nüfuslu ülkenin tamamını karantina altına aldı. Uzmanlar yaşanan tüm bu gelişmelerin İtalya için bir yol ayrımı olabileceğini düşünüyor. Öte yandan medyada Conte’nin neden önce sadece Kuzey bölgesini karantina altına aldığına dair de ciddi eleştiriler yapılıyor.

Başbaşkan Conte’nin geçtiğimiz günlerde ülke çapında acil durum ilan etmesiyle İtalya’nın turist dolu cadde ve sokaklarda ürpertici bir sessizlik hakim.

Tamamen karantina altına alınan 60 milyonluk ülkede okullar ve üniversitelerde eğitime ara verildi. İnsanların arasına bir metrelik bir mesafeyi koymasının imkansız olduğu festival ve konser gibi tüm etkinlikler askıya alındı. Sinemalar ve tiyatrolar kapalı.

Tüm bunların yanı sıra spor müsabakaları da Nisan ayına ertelendi. Ülkede cenaze törenleri dahil olmak üzere sivil ya da dini hiçbir tören yapılamıyor ve insanlar ‘kitleler halinde bir araya gelmemeleri’ konusunda uyarılıyor.

İtalya’da Durum Kritik 

coronavirus italya

Coronavirüs salgının yayılmasını durdurmak amacıyla yetkililer, ülkenin kuzeyindeki bazı kasabalara giriş ve çıkışların yasaklandığını duyurdu. 

İtalya’da yayılmaya devam eden coronavirüs salgınına karşı, yetkililer ‘’olağanüstü önlemler’’ aldıklarını açıkladı. Lombardiya ve Veneto bölgelerinde yaşayan yaklaşık 50 bin kişiye ise uzmanlar evlerinden çıkmama uyarısı yapıldı.  Başbakan Conte, “Virüsün tespit edildiği alanlara girmek ya da buradan çıkmak gerekli izin belgeniz yoksa yasaklandı.” açıklamasında bulundu.

İtalya’da alınan önlemler ise oldukça geniş çaplı oldu. Ülkede okullar eğitime ara verdi. Bazı Serie A maçları ise ertelendi.  Polis ve silahlı kuvvetlere de gerekli görülmesi halinde güç kullanmaları için gerekli yetkiler verildi.

İtalya’da son olarak Juventus takımında oynayan  dünyaca ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo, aynı takımda forma giydiği arkadaşı Daniele Rugani’nin coronavirüs testlerinin pozitif çıkmasının ardından karantinaya alındı.

Corona virüs yüzünden karantina altında olan gemide iki kişi hayatını kaybetti

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5