Boston Dynamics yeni geliştirdiği köpek benzeri robotu Spot’u  ve geliştirmeye devam ettikleri diğer robotlar için açıklamalarda bulundu. Köpek benzeri robotu geliştiren Marc Raibert, Lizbon Web Zirvesi’nde robotlar ve bunların geleceği hakkında konuştu.

İnsanların robotlardan korkmasının gereksiz olduğunu  ve bu korkunun bilim kurgu filmlerinin etkisi olduğunu belirten Marc Raibert, insansı robotların asla silahlandırılayacağını belirtti.

Boston Dynamics tarafından geliştirilen köpek benzeri robot Spot’un videolarının internette yayılması insanların korkusunu da arttırıyor. Robotun akrobatik hareketleri insanlar için oldukça korkutucu bulunuyor. Ancak Spot’un yaratıcısı olan Marc Raibert, Lizbon Web Zirvesi’nde yaptığı bir röportajında Spot robotlarının kötü olmadığını ve asla bir silaha dönüşmeyeceklerini iddia etti.

İşte internette sık sık paylaşılan insansı robot Spot’un görüntüsü:

Google tarafından 2013 yılında alınan ABD’li mühendislik ve robotik firması Boston Dynamics 1992 yılında kuruldu. Google, şirketi 2017 yılında ise Japon şirket Softbank’a satmıştı. Ürettikleri insansı robotlarıyla dikkat çeken şirket, ilk 1000 adet Spot modelini 2020 yazında tüketicilerle buluşturmayı planlıyor.

İnsansı robot Spot’u geliştiren Raibert, “Bugüne kadar sevkiyatı yaptığımız ve birlikte çalıştığımız kişiler ve kurumlar, inşaat uygulamaları geliştiriyor. Bugünlerde inşaat sahasının ilerlemesini ölçmek için veri toplamak popüler bir hedef. Aynı sensörlerden bazılarını alıyoruz ve onları robota yerleştiriyoruz ve böylece robotların seyahat etmelerini ve veri toplamasını sağlıyoruz. Robotların bunu daha rutin bir şekilde yapması için gerçek bir fırsat var. Robotlar bu işlemleri insanlardan çok daha iyi bir şekilde yapabilir” açıklamasında bulundu.

Raibert ayrıca, robotların “insanları engel olarak görebileceğini ve engellerden kaçabileceğini”, robotları insanlara yakın çalışmak için tasarlamadıklarını ve bu robotları evlerine almak isteyenlere robot satmadıklarını belirtiyor. Raibert, “Ofislerde bile, yalnızca sınırlı kullanım var. Her şeyin güvenli olmasını istiyoruz. Robot korkusunun bir kısmı, robotun hata yapmasından değil bilim kurgu filmlerinden geliyor. Bugünün robotlarında böyle bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum” açıklamasında bulundu.

Robotların bilim kurgu filmlerindeki gibi kötü olmadığını, insanlardaki algının Hollywood filmlerinden kaynaklandığını belirten Raibert; robotların asla insanlara zarar vermeyeceğini açıkladı. Köpek benzeri insansı robot Spot, herhangi bir insana zarar vermek veya korkutmak amacıyla kullanılmayacak ve kimse bu robotları silahlandıramayacak.