Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

OpenAI, popüler sohbet botu ChatGPT’nin ücretli bir versiyonunu test edeceğini açıkladı. Bekleme listesi açan şirket, ChatGPT Professional olarak adlandırılan versiyonda daha hızlı yanıt gibi birçok yeni özelliğin olacağını da ekledi.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, yakın zamanda herkes için ücretsiz şekilde kullanıma açılan sohbet botu olma özelliğiyle tüm dünyayı şoka uğratmıştı. Hatta internetin geleceği olarak nitelendirilmeye başlayan yapay zekânın bu kadar ilgi görmesinden sonra Microsoft’un şirkete 10 milyar dolar yatırım yapacağını gösteren iddialar bile ortaya atılmıştı.

ChatGPT, gündemin başında bulunmaya devam ederken bugün OpenAI’dan yeni bir hamle geldi. Yapay zekâ şirketi, ChatGPT’nin ücretli olacak bir premium versiyonunu test edeceğini açıkladı. Bu versiyon, ‘ChatGPT Professional’ olarak adlandırıldı.

Her Zaman Kullanıma Açık Olacak Ücretli ChatGPT, Daha Hızlı Yanıt Verecek

ChatGPT, her ne kadar tüm dünyada büyük ilgi görse de ücretsiz olması nedeniyle OpenAI’a için büyük bir yük oluşturuyor. Tahminler, şirketin yazılım için günlük 100 bin dolar, aylık da 3 milyon dolar gibi devasa paralar harcadığını gösteriyor. Teknoloji devi, bu yüzden ChatGPT’den gelir elde etme yollarını arıyor ve bu kapsamda premium versiyonu deniyor.

OpenAI, yapay zekânın yeni versiyonu için bir bekleme listesi açtığını duyurdu. Ücretli sürümün, bottan beklenen tüm avantajlara sahip olacağı ifade edildi. Bu doğrultuda ChatGPT Professional, ücretsiz versiyonun aksine ‘her zaman ulaşılabilir’ olacak. Bildiğiniz gibi yoğunluk olduğu zamanlarda sohbet botuna erişim sağlanmadığı durumlar olabiliyordu. Bunların yanı sıra premium sürüm, ücretsize kıyasla kısıtlama olmaksızın daha hızlı yanıtlar sunacak ve günlük en az iki kat daha fazla yanıt verecek.

OpenAI, yaptığı açıklamada yeni sürümün ChatGPT’den gelir elde etme amacıyla çıkarıldığına vurgu yaparak şunları söyledi: “Hedefimiz, hizmeti iyileştirmeye ve sürdürmeye devam etmek ve para kazanma, hizmetin uzun vadeli uygulanabilir olmasını sağlamanın bir yolunu bulmaktır.”

Sadece Seçili Kişiler İçin Çıkacak Ücretli ChatGPT İçin İsteyen Herkes Başvuru Yapabilecek

ChatGPT Professional’a isteyen herkes bu bağlantı üzerinden başvurabiliyor. Başvuru formunda kullanıcıların sohbet botunu kullanma nedenleri bulunuyor. Ayrıca müşteriler, ne kadarlık bir ücret beklentilerinin olduğunu da kaydolurken belirtebiliyor. Şirket, ödeme sürecini ayarlamak için seçilen insanlara ulaşacağını da belirtiyor.

Öte yandan OpenAI’ın bunun bir deneme olduğunu vurguladığını da belirtmeden geçmeyelim. Teknoloji devi, formun başında ücretli versiyonun değişikliğe tabi olan erken bir deneme programı olduğuna dikkat çekerken şimdilik genel olarak kullanıma sunulmayacağını da ekliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz