Alman ilaç şirketi BioNTech, Birleşik Krallık merkezli yapay zekâ teknolojileri şirketi InstaDeep’i 680 milyon dolara satın aldı. BioNTech, şirketin kaynaklarını yapay zekâ destekli ilaç geliştirme projeleri için kullanacak.

Covid-19 pandemisi ile adını sıkça duyduğumuz BioNTech, ürettiği aşılarla milyonlara insanın hayatını kurtarmıştı. Hatta şirketin CEO’su Uğur Şahin, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada Gates Vakfı’nın desteğiyle verem ve sıtma aşılarının da laboratuvar testlerine başlayacaklarını açıklamıştı.

Yaşanan yeni gelişmeyle ise Alman sağlık devi BioNTech, Tunus kökenli ancak merkezi Birleşik Krallık’ta bulunan yapay zekâ teknolojileri şirketi InstaDeep’i satın aldıklarını açıkladı. Peki bir ilaç şirketi olan BioNTech, yapay zekâyı hangi amaçla kullanacak? Detayları birlikte inceleyelim.

BioNTech’in En Büyük Yatırım InstaDeep Oldu

2014 yılında kurulan InstaDeep, geçtiğimiz ocak ayında 100 milyon dolarlık yatırım alarak büyük yapay zekâ şirketleri arasındaki yerini almıştı. Ağırlıklı olarak biyoloji, lojistik ve enerji alanlarında kullanılmak üzere özel yapay zekâ sistemleri üreten şirket, potansiyeli yüksek bir şirket olarak görülüyordu. Bugün InstaDeep’in resmî sitesinde yapılan açıklamadaysa şirketin toplamda 680 milyon dolara (12.770.984.800 TL) BioNTech tarafından satın alındığı duyuruldu.

438 milyon doları nakit ve BioNTech hissesi olarak yapılan ödemenin geriye kalan 200 milyon doları ise anlaşma gereği InstaDeep’in gelecekte göstereceği performans doğrultusunda ödenecek. Anlaşma henüz detaylı olarak bilinmese de InstaDeep’in neden satın alındığıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

İlaçları ve Aşıları Yapay Zekâlar Keşfedecek

“BioNTech gibi bir ilaç şirketi InstaDeep satın alıp ne yapacak?” sorusu muhtemelen birçok kişinin aklını kurcalıyor. Yapılan açıklamaya göre Alman ilaç devi, InstaDeep’in yenilikçi teknolojilerini kullanarak yapay zekâ ile yeni ilaçları keşfedecek, test edecek ve geliştirecek. Spesifik hastalar için ilaç geliştirme süreci oldukça uzun ve zorluydu. Bu süreçte mümkün olan tüm alternatiflerin tek tek denenmesi ve test edilmesi gerekiyor. Bu da ilaçların test aşamalarının aylarca hatta bazen yıllarca uzamasına neden olabiliyor. İşte tam olarak bu noktada BioNTech, InstaDeep’in yapay zekâsını kullanarak bu test sürecini kısaltmayı ve yeni ilaçların keşfini hızlandırmayı hedefliyor.

BioNTech, yapay zekâ ve makine öğrenimini ilaç geliştirme ve test aşamalarında kullanacağını açıkladı. Ancak bu yeni teknolojinin ne zaman kullanılmaya başlayacağını açıklamadı. Ancak görünen o ki çok yakında ilaçlarımızı bile yapay zekâlar üretmeye başlayacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz