Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

İran hükümeti, geçtiğimiz aylarda meclise sunulan öneriyi kabul etti. Yeni yasaya göre başörtüsü takmayan kadınlar yapay zekâ destekli yüz tanıma sistemleriyle tespit edilecek.

İran’da 16 Eylül 2022 tarihinde başörtüsünden dolayı gözaltına alınan ve şüpheli bir şekilde ölen Mahsa Amini’nin ardından İran hükümetiyle halk karşı karşıya gelmişti. Sonucunda ise birçok insan hapse atılmış, idam edilmiş ve ülke çapında yasaklar başlamıştı. Ülke çapında internet ve sosyal medya platformları yasaklansa da Elon Musk’ın Starlink uyduları ve WhatsApp’a Proxy desteğinin gelmesi İran’da yaşayan vatandaşları bir nebze de olsa rahatlatmıştı.

Geçtiğimiz aylarda İran’ın yasama organı olan İslami Şûra Meclisi’ne sunulan bir öneriyse fazlasıyla dikkat çekmişti. Öneri, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi.

Başörtüsü Takmayan Kadınlar, Yüz Tanıma Sistemi ile Tespit Edilecek

İran hükümeti, 2015 yılından beri ülkenin güvenlik ve izleme sistemlerini geliştirmek için milyon dolarlar harcadı. Bu yatırımların arasında biyometrik fotoğraflar, çipli kimlikler, yüz tanıma sistemleri ve daha pek çok dijital güvenlik önlemi bulunuyordu. Bu yatırımların birçoğu ülkeyi dış güçlerden korumak amacıyla geliştirilmiş olsa da bir süre sonra bu sistemler yerel halkı da hedef almaya başladı. Örneğin hükümet, kurallarına göre doğru şekilde başörtüsü takmayan kadınlara nasıl doğru başörtüsü takmaları gerektiğiyle ilgili SMS gönderiyordu.

Tüm bunların üzerine geçtiğimiz Ağustos ayında başörtüsünü doğru takmayan kadınların bankalardaki, toplu taşımadaki ve kamu kuruluşlarındaki haklarını kaybetmelerine neden olan yasanın onaylanması da bu olayları tetiklemişti. Yaşanan olaylardan sonra İslami Şûra Meclisi’ne “kurulan yüz tanıma sistemlerinin başörtüsü takmayan kadınları tespit etmesi” için bir öneri götürülmüş fakat öneri kabul edilmemişti.

Geçtiğimiz günlerde ise bu öneri yasa olarak kabul edildi. Daha öncesinde sadece araç kullanan kadınları tespit etmekte kullanılan bu sistem, şimdi başörtüsü takmayan ya da yanlış takan kadınları tespit etmek için de kullanılacak. Yasa, başörtüsünü yanlış takan kadınlara uyarı ve para cezası verileceğini fakat başörtüsü takmayan kadınlara daha ağır yaptırımlar uygulanacağını gösteriyor.

İran, Vatandaşlarını 7/24 Yapay Zekâ ile İzleyen 3. Ülke Oldu

İran bu yasayla resmi olarak Çin ve ABD’den sonra (sadece bazı eyaletlerde) 7/24 vatandaşlarını yapay zekâ destekli yüz tanıma sistemleriyle izleyen 3. ülke olarak kayıtlara geçti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz