Google Chrome
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google Chrome Lite moduna eklenecek yeni bir özellik, kullanıcıların video içeriği izlerken veri kazancı sağlamasına yardımcı olacak. Düşük çözünürlük ile birlikte internet tasarrufu sağlayacak özellik, “Google Chrome 86” sürümünde kullanılabilecek.

Google, 2019’un Nisan ayında yaptığı bir duyuru sonrası uygulama içerisinde bulunan “Veri Tasarrufu” modunu kaldırmıştı. Bu özelliği “Lite” modu içerisinde geliştiren şirket, kullanıcıların internet paketlerini korumaya yönelik adımlar atmaya başladığına işaret etti. Aktarılan detaylara göre; uygun fiyatlı akıllı telefonlarda tarayıcı performansını iyileştirmek için sayfa içerisinde bulunan verileri, sunucularda sıkıştıran “Lite Modu” yeni bir özelliğe kavuşuyor. Video tüketiminin dünya genelinde artış göstermesine önem veren teknoloji devi, tarayıcıda video içerikleri konusunda da veri tasarrufunu arttırmayı hedefliyor. Chrome Lite modu içerisinde yer alacak olan “Lite Videolar” seçeneği, içeriğin kalitesini düşürerek kullanıcıların veri tasarrufu yapmasına katkı sağlayacak.

Google Chrome Lite modu özellikleri, Ekim ayında kararlı sürüme ulaşacak

Google Chrome Lite

Google Chrome Lite modu içerisinde varsayılan olarak aktif gelen seçenek, isteğe bağlı olarak “Ayarlar” sekmesinden kapatılabilecek. “Techdows” tarafından aktarılan bilgilere göre; “Chrome 86” versiyonunda kalıcı olarak kullanıma sunulacak özellik, izlenilen videonun en düşük çözünürlükte oynatılmasını sağlayacak. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için MSE video oynatıcıda olabilecek en düşük bant genişliğinde içeriğin oynatılması sağlanırken, aynı zamanda kullanıcının veri tasarrufunu videoyu izlediği sırada yapabilmesi de mümkün hale getirilecek. Kararlı olmayan ve güncel özelliklerin test edildiği “Google Canary” tarayıcısında denenen “Lite Videolar” özelliği, Google Play Store üzerinden indirilecek uygulama ile kullanılabilir durumda olacak.

Kullanıcılar uygulamayı indirdikten sonra, arama çubuğuna yazacakları “chrome://flags” adresi ile özelliği aktif edebilecek veya devre dışı bırakabilecek. Bununla birlikte; “Lite” modunun kullanımı ile başlayacak olan veri tasarrufuna ilişkin detaylar, “Basit Mod” içerisinde görüntülenebilecek. Giriş yapılan URL adreslerinden kaç “MB” veri tasarrufu yapıldığı, grafiksel olarak bu alanda kullanıcılara gösterilecek. İlk olarak Android işletim sisteminde kullanıcı beğenisine sunulan özelliğin, Ekim ayında kararlı sürüme ulaşmasıyla birlikte Mac, iOS ve Linux platformları için de paylaşılması bekleniyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Galaxy S20 Lite Geekbench Testinde Snapdragon 865 İle Görüldü

ESET, ‘Kaba Kuvvet Saldırıları’ ile İlgili Yeni Bir Koruma Katmanı Geliştirdi 

OnePlus, İlk Kablosuz Kulaklık Modelini 21 Temmuz’da Görücüye Çıkaracak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz