Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Aslında uzun süredir gündemde ara ara gördüğümüz sürücüsüz drone (uçan) taksi sonunda Çin’de tanıtıldı ve ilk onayın alındığı söylendi.

Kimler işe uçarak gitmek ister?

eHang isimli bir şirket Çin’in Guangzhou şehrinde bu hafta insan yolcuları taşıyacak kadar büyük bir drone gösterdi. Şirket sonunda bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz uçan taksiler gibi çalışacağını umuyor.

Çin’de tanıtılan drone yani uçan taksi saatte 130 km/h hıza kadar çıkabiliyor!

Şirketin sitesinde verilen bilgiye göre eHang 216 isimli drone taksi 130 km/h hız yapabiliyor ve otonom çalışıyor. Komuta ve kontrol merkezinden 4G ve 5G telefon ağı üzerinden sinyaller alarak kontrol ediliyor.

Uçan taksi 220 kg’a kadar taşıyabiliyor ve tek seferde yaklaşık 30 km mesafe gidebiliyor.

eHang şirketi tamamen elektrikle çalışan bu aracın bir saat içinde şarj edilebileceğini söylüyor ve kalkış için bir piste ihtiyaç duymuyor.

Ayrıca şirket en çok korkulan otonom uçuş teknolojisindeki arıza olasılığınında ortadan kaldırıldığını iddia ediyor.

eHang yaptığı açıklamada “Yolcular uçağı kullanma veya kontrol etme konusunda herhangi bir görev üstlenmeden sadece oturup yolculuğun tadını çıkarabilirler” diyor.

eHang kurucu başkanı ve CEO’su Hu Huazhi “CAAC [Çin Sivil Havacılık İdaresi] ve EHang olarak hava lojistik sistemi için ilk yolcu sınıfı AAV‘lerin dünyanın ilk ticari pilot operasyon onayına öncülük etmekten heyecan duyuyoruz. Bu onay büyük önem taşıyor” dedi.

İlginizi Çekebilir:

Tostçu Erol Drone ile tost teslimatı yaptı

9.950 dolarlık ev koruyan otonom drone

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz