SpaceX Rekor Uydu
Okuma Süresi
2 dakika

Elon Musk liderliğinde kurulan ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, ilk paylaşımlı görevinde yörüngeye rekor sayıda uydu taşıyacak. Görev kapsamında taşınacak yük, 10 ‘Starlink’ uydusu ve 133 ticari ve hükumete ait uzay aracından oluşacak. 

Elon Musk liderliğinde kurulan ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, ilk paylaşımlı görevi ‘Transporter-1’ kapsamında yörüngeye rekor sayıda uydu taşıyacağını açıkladı. Görevde 10 ‘Starlink’ uydusu ve 133 ticari ve hükumete ait uzay aracının, yörüngeye götürüleceği ifade edildi. Şirket; söz konusu yükün, bugüne kadar bir uzay aracı tarafından tek bir görevde taşınan en fazla uydu olduğuna işaret etti. Bir önceki rekor ise Hindistan tarafından geliştirilen ‘Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV)’a aitti. Uzay aracı, yörüngeye 104 adet uydu taşımıştı. ‘Transporter-1’ın ayrıca, SpaceX tarafından 2019 yılında paylaşımlı görevler için duyurulan ‘SmallSat Rideshare’ programı kapsamında yapılacak ilk görev olduğu belirtildi.  

SmallSat RideShare’ programı ise özel şirketlere ve hükumetlere; paylaşımlı bir şekilde daha uygun maliyetlerle nano uydularını, mikro uydularını ve uzay araçlarını yörüngeye taşıma imkanı tanıyordu. 150 kilograma kadar olan yükler için fiyatların, 2.5 milyon dolardan başladığı ifade ediliyordu. Program müşterileri, en basit anlamıyla halihazırda yapılması planlanan diğer ‘Falcon 9’ uçuşlarına ‘otostop’ çekiyordu. Gönderilen 10 ‘Starlink’ uydusunun ise takımyıldızda kutup yörüngesine yerleştirilen ilk uydular olacağı dile getirildi. Şirket CEO’su Elon MuskTwitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda ‘Transporter-1’ın ‘Starlink’ uçuşundan çok daha detaylı bir biçimde incelendiğine işaret etti. Dünyaca ünlü iş adamı, birçok şirketin görevin aksamadan tamamlanması için SpaceX’e güvendiğinin de altını çizdi.  

SpaceX tarafından gerçekleştirilecek olan ‘Transporter-1’ görevi, 23 Ocak’ta hayata geçirilecek

SpaceX Transporter-1 Görevi

Diğer yandan; SpaceX tarafından gerçekleştirilecek olan ‘Transporter-1’ görevi, 23 Ocak tarihinde hayata geçirilecek. Şirket, uyduları Florida’daki ‘Cape Canaveral Uzay Üssü’nden Türkiye saati ile 17.55’te uzaya fırlatacak. Bununla birlikte; kalkıştan 15 dakika önce, görev canlı yayın ile YouTube’da yayınlanacak. Kullanıcılar, bu adresi ziyaret ederek görevi canlı olarak izleyebilecek.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TURKSAT 5A Uydusu, SpaceX Roketiyle Uzaya Fırlatıldı!

SpaceX, ‘Cargo Dragon’ ve ‘Falcon 9’ ile 100. Kez Başarılı Kalkış Yaptı  

SpaceX, İlk Operasyonel Uçuşu Kapsamında Crew Dragon’u 4 Astronot ile Uzaya Fırlattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz