Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Son dönemlerin en çok konuşulan uygulamalarının başında yer alan Clubhouse’un hack’lendiği ve sohbet odalarındaki konuşmaların başka bir web sitesinde yayınladığı aktarıldı. Sadece davetiyeyle girilen Clubhouse ’u hack ’leyen bilgisayar korsanının platformda kalıcı olarak yasaklandığı ve güvenlik önlemlerin artırıldığı belirtildi. 

Tüm dünyada konuşulan ve 8 milyon indirilme sayısını geçen Clubhouse gündeme son zamanlarda gizlilik ve güvenlik endişesiyle gelmeye başlamıştı. Bu bağlamda özellikle Çin’deki kullanıcıların tehlikede olduğu aktarılmış ve hükümetin Çinli kullanıcıları dinleyebileceği belirtilmişti. Clubhouse ise ortaya çıkan bu haberlerin ardından bunu kabul etmiş ve yeni güvenlik önlemlerini platforma ekleyeceğini açıklamıştı. Gündeme şimdi gelen bir haber ise uygulamanın hack’lendiğini ortaya koydu. 

Clubhouse hack ‘lendi sohbetler üçüncü parti web sitesinde paylaşıldı

Elde edilen verilere göre, siber güvenlik uzmanları Clubhouse’tan veri kaçırıldığını fark etti.  Avustralya’nın Canberra kentinde bulunan İnternet 2.0 İcra Kurulu Başkanı Robert Potter , “Bir kullanıcı, oturum açma bilgilerini dünyanın geri kalanıyla uzaktan paylaşmanın bir yolunu buldu” dedi. Potter ayrıca; “Gerçek sorun, insanların bu konuşmaların her zaman özel olduğunu düşünmesiydi.” diye ekledi. 

Uygulamaya düzenlenen siber saldırı sonrasında, saldırıyı düzenleyen kişi Clubhouse’un sohbet odasındaki konuşmaları kendi web sitesinde yayınladı. Siber saldırgan Clubhouse uygulamasına erişebilmek için JavaScript araç takımı etrafında kendi sistemini kurdu. İçeriye bu şekilde giriş yapan saldırganların kimliği veya saldırıyı nereden yaptıkları ise belirlenemedi. 

Stanford İnternet Gözlemevi’ndeki araştırmacılar, benzer durumların yaşanmaması için Clubhouse’a bir odaya girmeden sohbet odası sesine erişmek için üçüncü taraf uygulamaların kullanılmasının engellenmesini veya bir kullanıcının aynı anda girebileceği oda sayısını sınırlandırmaları gerektiğini söyledi. 

Konuyla alakalı resmi bir açıklama yapmayan Clubhouse ise geçen haftalarda gündeme gelen Çin hükümetinin kullanıcıları dinleyebileceği ihtimaline karşı güvenliği artıracak yeni önemlerin ekleneceğini açıklamıştı. 

Ocak ayından bu yana yüzde 150’den fazla değer kazanan ve piyasa değerini 10 milyar dolara yükselten Clubhouse son olarak dünyada 8 milyon indirilme sayısını geçmişti. Uygulamanın şu an için sadece iOS ekosisteminde bulunması ve davetiye aracılığıyla girilebilmesi göz önüne alındığında bu rakamlar oldukça etkileyici görünüyor. Bakalım tüm dünyanın konuştuğu Clubhouse gündeme sıklıkla gelmeye başlayan güvenlik sorunlarını çözebilecek mi birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Clubhouse Dünya Çapında 8,1 Milyon İndirilme Sayısına Ulaştı

Clubhouse Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz