Bitcoin Değer Kaybı

Özellikle geçen yıl sonlarına doğru güçlü bir ivme yakalayarak hızla yükselişe geçen ve Elon Musk’ın paylaşımları sonrası üst üste rekor tazeleyen Bitcoin, son 24 saat içerisinde yaşadığı yüzde 16’lık değer kaybı ile 57 bin dolar seviyesinden 48 bin dolar seviyelerine kadar geriledi. Popüler kripto para biriminin, güncel olarak 50 bin dolar bandından işlem gördüğü ifade edildi. 

Özellikle 2020 yılı sonlarına doğru güçlü bir ivme yakalayarak hızla yükselişe geçen Bitcoin, yatırımcılarda ve kurumsal dünyada da güven tazelemeye devam etmişti. Son olarak Elon Musk liderliğindeki ABD merkezli elektrikli otomobil devi TeslaBitcoin’e 1.5 milyar dolar yatırım yaptığını açıklamıştı. Şirket ayrıca, yakın gelecekte Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağını duyurmuştu. Benzer şekilde, ödeme altyapısı şirketi Mastercard da 2021 yılı sonlarına doğru seçili kripto para birimleriyle ödeme kabul etmeye başlayacağına işaret etmişti. Söz konusu gelişme, birçok perakende satış mağazasında yakın zamanda kripto para ile ödeme yapılabileceği anlamına geliyordu.  

Elon Musk’ın sosyal medya paylaşımları da Bitcoin’in yükselişini sürdürmesine destek olmuştu. Popüler kripto para birimi, tüm bu rüzgarı arkasına alarak üst üste rekor tazelemiş ve en son 57 bin dolar barajını aşmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası Bitcoin, son 24 saat içerisinde yaşadığı yüzde 16’lık değer kaybı ile 48 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Popüler kripto para biriminin, güncel olarak 50 bin dolar bandından işlem gördüğü ifade edildi.  

Bitcoin değerinde yaşanan düşüş sonrası popüler kripto para birimi, yeni bir ivme daha yakalayabilir

Bitcoin Düşüş

Bitcoin’in düşüşe devam edip etmeyeceği veya belli bir stabilite yakalayıp yakalayamayacağı ise henüz bilinmiyor. Analistler, Bitcoin değerinde yaşanan düşüş sonrası kripto para biriminin yeni bir ivme daha yakalayarak belli bir oranda sabit kalabileceğine işaret ediyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, kısa bir süre önce Bitcoin’i “verimsiz” ve “spekülatif” olarak nitelendirdiği de biliniyor. Yellen, söz konusu açıklamada Bitcoin’in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeliyim” ifadelerine yer veriyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tesla, Bitcoin Yatırımıyla Otomobil Satışlarından Daha Fazla Gelir Elde Etti

Elon Musk, Bir Günlüğüne Twitter Hesabına Yeni Bir Profil Fotoğrafı Ekledi: Bitcoin Rekor Tazeledi! 

Bitcoin Tarihinde İlk Kez 50 Bin Dolar Sınırını geçti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz