Otomobil devi Volvo’nun alt markası Polestar, “Precept” isimli yeni elektrikli otomobil modelini kullanıcı beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Tüm detayları henüz paylaşılmayan otomobil, geri dönüştürülmüş plastik şişelerden üretilen koltukları ve gücünü elektrik enerjisinden alan motoruyla tarihin en çevre dostu otomobillerinden biri olacak.  

İsveçli otomobil devi Volvo’nun alt markası Polestar, resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla tarihin en çevre dostu otomobillerinden birini tanıtmaya hazırlandığını duyurdu. Otomobil sektöründe Tesla’nın büyük ölçüde öncülüğünü yaptığı elektrikli otomobil (EV) furyası, çevre dostu sürücülerde önemli oranda karşılığını bulmuştu. Polestar’ın yaptığı bu açıklama da yeşili korumaya istekli olan otomobil kullanıcılarında büyük heyecan yarattı. Marka tarafından yapılan açıklamaya göre, Precept adı verilen model hem elektrikli otomobil sektöründe performans limitlerini zorlayacak hem de çevre üzerinde sürdürülebilir bir etki yaratmaya çalışacak. 

polestar precept2

 

Dört kapılı sedan bir otomobil olan aracın, spor bir görünümü olacak. Bununla birlikte, otomobilin koltuk yüzeyleri geri dönüştürülmüş ‘PET’ şişelerden üretilecek. Minder ve koltuk başlıklarının temel malzemesi mantar vinil olması planlanan otomobilde, kilimler ise yine geri dönüştürülen balıkçı ağlarından üretilerek kullanıcı beğenisine sunulacak. “Precept”in iç panelleri ve koltuk arkalıkları da temel malzemesi keten olan kompozit (karma) materyaller kullanılarak üretilecek. Araç, doğuştan elektrikli olması ve tasarımındaki malzeme seçimleri dolayısıyla yüzde 50 ağırlık tasarrufu sağlarken plastik atık oranlarını da yüzde 80’e kadar azaltmayı hedefleyecek.  

Marka, “Precept”i 5 Mart tarihinde görücüye çıkaracak

Polestar; henüz aracın gücüne, hızına, tek depo ile kat edebildiği azami mesafeye ya da batarya kapasitesine ilişkin detaylı bilgi paylaşımında bulunmadı. Diğer yandan aracın, 12.5 inç boyutunda bir sürücü ekranı ve 15 inç boyutunda dikey bir dokunmatik ekrana sahip olacağı bildirildi. Otomobilin, Android destekli bilgi-eğlence sisteminde ise mesafe sensörleri ve göz takibini de içeren dinamik bir dijital arayüz bulunduracağı aktarıldı.

Paylaşılan diğer detaylara göre; Precept”in ön yüzünde yüksek çözünürlüklü (HD) bir kamera bulunacak ve aracın yan aynaları kamera destekli olacak. Bununla birlikte üzerinde ışıklı radar sensörleri bulunan otomobil, araç arkasında bulunan geniş açı kameraya bağlı bir dijital ekranla kullanıcı beğenisine sunulacak. 

Malzeme seçimleri ve gücünü elektrikten alan motoru sayesinde tarihin en çevre dostu otomobillerinden biri olacağı tahmin edilen “Precept”, bu yıl 5 Mart’ta başlayacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda marka tarafından görücüye çıkarılacak.  

Toyota ve Panasonic, Nisan ayında elektrikli otomobiller için pil üretmeye başlayacak 

Mazda, elektrikli otomobillerin çevreye dizelden daha zararlı olabileceğini iddia etti 

Apple, otomobil teknolojisiyle ilgili yeni bir patent başvurusunda bulundu