Okuma Süresi
2 dakika
Dünya çapında yaşanan ekonomik kriz birçok büyük firmayı küçülmeye götürürken bir o kadarını da iflasa sürüklemiş durumda. Bunun önemli örneklerinden birisi ise tanınmış dijital medya şirketlerinden birisi olan Vice Media Group’tan geldi. Daha önce de iflas bayrağını çekebileceği iddia edilen şirket sonunda iddiaları doğruladı ve resmen iflas başvurusunda bulundu.

Bundan 20 yıl önce yalnızca küçük bir punk dergisi olarak yayın hayatına başlayan ama geçen süre içinde başarılı hamlelerle büyümeyi başaran Vice Media Grubundan kötü haberler var. Dünya devi bugün resmi olarak iflas başvurusunda bulundu. İşte detaylar!

Dergiden Çok Uluslu Medya Şirketine Giden Yolun Sonu

Dergi hayatının ardından bir film stüdyosu ve reklam ajansı kuran şirket günümüzde dünyanın en büyük çok uluslu medya şirketlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Son zamanlarda ise şirket hakkında çok sayıda iflas iddiası geliyordu. Ancak bugün bu iddialar gerçeğe dönüştü ve medya devinin resmen iflas başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı. İflas Kanunu’nun 11. Bölümü çerçevesinde gerçekleşen başvuru sonrasında Kanun, Vice’a sınırlı süreyle bazı esneklikler tanıyacak. Amerika’da geçerli olan İflas Kanunu kapsamında Vice Media, alacaklılarına karşı yükümlülüklerini bir süreliğine erteleyebilecek. Hatta mevcut borçlarını yeniden düzenleyerek işin bir kısmını satmak için de şirkete bir zaman tanınacak. Ancak tüm bunlara rağmen şirket yine de başarısız olursa bu durumda kendi yatırımcılarına sadece 225 milyon dolara satılabilecek.

Şirketten Ayrılıklar Yaşanıyordu

İnternetin ve dijital ortamın hayatın her alanına yayılmasının ardından kısa sürede medya şirketleri de bu gelişimden etkilenerek dijital medya şirketlerine dönüşmeye başladı. ancak hepimizin gözleri önünde ve oldukça hızlı bir şekilde yaşanan bu dönüşüm internetin kullanım şeklinin değişmesi ile birlikte kendini yeniden bir sarsıntı içinde buldu. Ve sonuç itibariyle de yeni trendlere hızlı bir şekilde adapte olamayan medya şirketleri, bundan son derece olumsuz bir şekilde etkilendi. Daha yenilerde BuzzFeed News’in kapanma kararı almasının ardından bugün de Vice Media Group’tan bir iflas kararı gelmesi tam da bu durumu sorgulatır nitelikte. Bir süredir şirket içinde yaşanan ayrılıklar da bunun bir işaretiydi aslında. Öncelikle şirketin eski CEO’su Nancy Dubuc’un 5 yıllık görevinden ayrılmasının ardından haber ve eğlence bölümlerinden sorumlu bir numaralı isim olan Jesse Angelo da şirketten ayrılma kararı almıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz