Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Son zamanlarda birçok büyük firma dijital güvenlik anlamında oldukça büyük sorunlar yaşıyor. Ancak tabii ki bu sorunu yalnızca söz konusu şirketler değil onlarla birlikte bu şirketlerin müşteri portföylerinde kayıtlı olan bireyler de yaşıyor. Bu durumun son örneği ise Toyota’dan geldi. 2 milyondan fazla müşteri sayısına sahip olan Toyota’nın, müşterilerine ait bilgileri herkesin ulaşabildiği bir veritabanında sakladığı ortaya çıktı. Bu durum için acil bir şekilde önlem alarak güvenlik zafiyetini gideren Toyota, müşterilerinden de özür diledi.
Merkezi Japonya olan ve yakın zamanda ezeli rakibi Ford’u geçerek dünyanın en büyük birinci otomobil firması olan Toyota müşterilerinden özür dilemek durumunda kaldı. Bu özrün nedeni ise, müşterilerinin bilgilerini herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir veritabanında saklıyor olması. Firma konu hakkında hızlı bir şekilde gerekli tedbirleri aldığını söylese de, 2 milyondan fazla Toyota müşterisi bilgilerinin güvende olup olmadığı konusunda tedirgin. İşte detaylar!

Teknik Hata Yüzünden Verilere Herkes Ulaşabiliyor

Dünyanın önemli otomotiv markalarının başında gelen ve Türkiye’de de en çok tercih edilen Toyota’nın, bazı müşterilerine ait verileri, uzun yıllar hiçbir koruması olmayan bir veritabanında sakladığı öğrenildi. Bu bilginin ortaya çıkmasının ardından Toyota yetkilileri bir açıklamada bulunarak, veritabanının yanlış yapılandırılması nedeniyle bu sorunun yaşandığını duyurdu. Hatta 6 Kasım 2013 ile 7 Nisan 2023 tarihleri arasında yaşanan bu problemde 2,15 milyon müşteriye ait verilerin olduğu açıklandı. Söz konusu zafiyetin ise araçlardaki bilgi eğlence ekranından kaynaklandığı biliniyor. Bu nedenle de Toyota sahiplerinin konumlarına ve diğer bilgi-eğlence verilerine erişim açık hale geliyor. Bu konuda açıklama yapan Toyota yetkilileri, G-BOOK olarak isimlendirilen bilgi-eğlence sistemine ait veritabanının yanlışlıkla herkese açık biçimde yapılandırılması yüzünden herkesin teknik olarak kullanıcı verilerine ulaşabileceğini söyledi.
“Toyota sahibiyim. Ne yapmalıyım?”

6 Kasım 2013 ile 7 Nisan 2023 tarihleri arasında Toyota sahibi olan müşteriler ise bu konuda ne yapabileceklerini araştırıyorlar. Ancak eğer bu tarihler arasında Türkiye’de bir Toyota araç almışsanız ve halen aracı kullanıyorsanız size iyi bir haberimiz var. Endişelenmenize gerek yok. Çünkü Toyota, G-BOOK sistemini bilhassa Japonya iç pazarı için oluşturmuştu. Yani Türkiye’de satılan modellerde bu sistem zaten bulunmuyor. Diğer yandan, durumu tespit eden Toyota zaten gerekli önlemleri almış durumda. Firma bu konuda gerekli çalışmaları yaptı ve veritabanına dışarıdan erişimi çoktan engelledi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz