Yeni bir kitabı okumak, bir diziye başlamak ya da yeni bir hobi edinmeye çalışmak gibi birçok kişinin bir kaçış yöntemi var. Gerçek hayattan bir süre uzaklaşmak herkese iyi gelebilir. Ash için, bunun adı; resim yapmak. Concrete Genie, yeni bir dünyaya uyum sağlamak isteyen bir gencin hikayesini anlatıyor. Hikayeminiz geçtiği şehrin adı; Denska ve halk ortadan yok oldu, çevre kirliliği şehirleri sardı ve zorbalar onun için hep problem doğurmaya devam ediyor.

Concrete Genie’nin kalbi tamamiyle yaratıcılık ve hayal gücü. Boya fırçanız sayesinde oyundaki fabrikaların, pazarların, enerji santrallerinin ve saat kulelerinin çoğunu sanat eserine dönüştürebiliyorsunuz. Kasadaki kirli duvarları ve binaları hayata döndürmek sizin elinizde. Bölgeden bölgeye giderken, eskiz defterinizden kopan parçaları toplayıp yeni çizimlere sahip olabilirsiniz. Aylar, çiçekler, gökkuşakları, kelebekler ve yıldızlar, boyayabileceğiniz şeylerin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Denska’yı sadece mükemmel mozaiklerle donatmakla kalmayıp, çeşitli yap-bozları Genies adı verilen dostlarınızla çözebilirsiniz.

Concrete Genie, binalara tırmandığın, çatıların üstünden atladığın, zorbalardan kaçmak ve boyaman gereken şahesere ulaşman için savaşacağın bir aksiyon oyunu. Zorbalar grubu şehirde sürekli gezintide ve seni gördükleri zaman kovalamaya başlayacaklardır, ama onlardan uzak durmak daha kolay. Gitmeniz gereken yeri engellediklerini veya bulmak istediğin bir sayfanın yanında durduklarını görürsen, D-Pad’deki sağ tuşa basarak bağırabilirsiniz. Sesi aramaya başlayacakları için elini çabuk tutmanda fayda var.

Denska’nın her bölgesi ayrı bölümlere ayrılmış ve ilerlemenin tek yolu şehrin çevresinde olan ampülleri aydınlatmak. Boya fırçanızı hepsini aydınlatarak kullanabilirsiniz, bu diğer bölgenin kilidini açacaktır. Sadece yanacak ampüller değil, aynı zamanda doğru eşleştirdiğiniz resimlerin üzerlerini boyamak ana menüdeki konsept resimlerin kilidini açar. Resim yapma eylemi normalde çok stressiz bir eylemdir ama aynı şeyi yüzlerce kez boyarken bazen sıkıcı olabiliyor.

Boya fırçanızı ve hafıza kitabınızı açıp oradan istediğinizi seçip boyayabilirsiniz. Oyun boyunca size yardımcı olan Geni’leri zemine tebeşirle çizilmiş resimler gördüğünüzü zaman hayata getirebilirsiniz Kare tuşuna basarak etkileşime girdikten sonra istediğiniz herhangi bir karakteri duvara boyayıp, canlandırabilirsiniz. Her Genie’nin temel yeteneği vardır: Fire Genies, yolunuzu tıkayan kırmızı muşambaları yakar, Electric Genies, bir kapı açabilecek sigorta kutularını açar ve Wind Genies, kutuları tırmanabileceğiniz bir konuma getirir.

Yeteneklerinizi başka şekillerde kullanabilir ve istediğiniz zaman onları çağırabilirsiniz.. Ancak  sadece bağlantılı duvarlar arasında hareket edebilirler, zaman zaman sıkıştıklarında onları yönlendirmen gerekebilir. Bazen Geniler, onlarla oyun oynamanızı isteyebilir (basketbol maçı ya da kareoke gibi) ve diğer zamanlarda istedikleri resimleri çizerek onları mutlu edebilirsiniz. Onları mutlu ederseniz, Süper boya barınızı doldurular. Karanlıkta kaplanmış duvarları süper boya ile aydınlatabilirsiniz ve böylece Geniler duvarlardan geçebilir.

Concrete Genie çoğunlukla resim yapmakla ilgili olsa da, hikayede farklı bir oyuna dönüşen bir şey oluyor. Burada söylemek oyun deneyeminizi mahvedebilir, ancak PixelOpus, huzurlu bir boyama macera oyununu, fantastik bir duygusal serüvene dönüştürüyor. Ayrıca bu yeni yön size farklı özellikler katıyor.

Ash bir yabancı olduğundan, zorbalar başta kalpsiz ve acımasız görünür. Ama hepimiz biliyoruz ki, insanların yaptıklarını yapmasının nedenleri var ve onlara kötülük yapmak yerine, hikayelerini odak haline getiriyor. Concrete Genie size bir kitabı her zaman kapağına göre nasıl yargılayamayacağınızı gösteriyor. Bu çocuklar için sempati duymanıza ve ebeveynliğin bir çocuğun hakkında ne kadar büyük rolü olduğunu anlamamızı sağlıyor.

Oyun alanlarını tekrar ziyaret etmenize ve duvarları boyayıp, Genilerinizi çizmenizi olanak sağlayan bir serbest boyama modu var. VR modu ile renkli dış mekanları ziyaret edebilir, Splosh ile zaman geçirip, hikayesini oynadıktan sonra VR’da serbest boyama modunu açabilirsiniz. Oyunlarda fotoğraf modlarını seviyorsanız, Concrete Genie’de yarattıklarınızla ilgili anılarınızı bolca düzenleyebilirsiniz, bu da başka bir artı nokta.

Başlangıçta, Concrete Genie kafa karıştırıcı ve sinir bozucu gelebilir. Ancak ilk zamanları geçtikten ve oyun sizin nefes almanıza izin verdikten sonra özgürce resim yapabilmek gerçekten zevkli. Geniler keyifli, hikaye gayet güzel ilerliyor ve saatlerce aydınlatmaya çalıştığınız kasabaya bakma şansı güzel bir deneyim. Concrete Genie, hayal gücü ve güzel kalplerler dolu yaratıcı bir oyun olmuş PixelOpus’u tebrik etmek gerek.

Artıları

Dokunaklı hikaye
Çekici görsellik
Şirin Geniler

Eksileri

DualShock hareket kontrolü bazen can sıkıcı olabiliyor