Okuma Süresi
2 dakika

Kripto para borsası Coinbase, toplam personelinin %20’sine denk gelen 950 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Bu kararın, kripto para piyasalarındaki kötü gidişattan dolayı alındığı belirtildi.

Kripto paraların hâlihazırda kötü olan durumu dev borsa FTX’in çöküşünden sonra daha kötü bir hâl aldı ve lider kripto para birimi Bitcoin son zamanların en düşük seviyelerini gördü. Durum böyle olunca da sektördeki pek çok şirketin olumsuz yönde etkilenmesi, hatta bazılarının iflas etmesi de kaçınılmaz oldu.

Bugün ortaya çıkan bilgiler de dünyanın en büyük borsalarından Coinbase’in bu kötü gidişat nedeniyle bir adım atacağını bizlere gösterdi. CEO Brian Armstrong tarafından yapılan açıklamalara göre ABD’li şirket, çalışanlarının önemli bir kısmını işten çıkarmayı planlıyor. Bu hamle, Coinbase’i son zamanlarda personelini toplu bir şekilde kovan şirketler arasına soktu.

Toplam 950 Çalışan İşten Çıkarılacak

Armstrong, personele gönderdiği bir e-posta ile bu gelişmeyi duyurdu. Açıklamada, toplamda 4750 olan toplam çalışan sayısının %20’sine denk gelen 950 kişinin kovulacağı belirtildi. Şirket, toplu işten çıkarmanın, ‘kripto para piyasalarındaki gerilemeyi atlatma’ nedeniyle yapıldığını da belirtti.

Bunların yanı sıra Armstrong, kara para aklama ve dolandırıcılıkla suçlanan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’a atıfta bulunarak “sektördeki vicdansız aktörlerin” de Coinbase’in maliyet düşürme çabalarını etkilediğini ifade etti. 39 yaşındaki iş insanı açıklamalarında şunları da söyledi: “Meslektaşlarımızla yollarımızı ayırmak her zaman acı verici olsa da, personel sayısında değişiklik yapmadan masraflarımızı yeterince azaltmanın hiçbir yolu yoktu.”

Son Zamanlarda Başka İşten Çıkarmalar da Yapılmıştı

Bu Coinbase’in son zamanlarda uyguladığı ilk işten çıkarma olarak karşımıza çıkmıyor. Dev şirket, yaz aylarında da yine masraflarını azaltmak için 1.100 civarında çalışanını kovduğunu duyurmuştu. Buna ek olarak kasım ayında da 60 çalışanın işine son verilmişti.

Kripto sektörü haricinde diğer teknoloji şirketlerinden de devam eden ekonomik belirsizlikten dolayı son aylarda benzer adımlar geliyordu. Bundan birkaç gün önce Amazon, 18.000 bin çalışanının işine son vereceğini açıklamıştı.

Coinbase’in büyük çaplı işten çıkarma duyurusuyla kripto para piyasasının durumundan etkilenenlere bir yeni şirket daha etkilenmiş oldu. Kripto piyasasının gidişatı hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz