iOS 16.2 güncellemesi 6 yeni özellik ile geliyor. Güncelleme Freeform, uyku ve ilaç takibi için iki yeni widget, Always On Display, Canlı Etkinlikler, Daha Sık Güncelleme ve Ev uygulaması için yenilikler sunuyor.

Aralık ayında tüm kullanıcılara sunulması beklenen iOS 16.2 güncellemesinin telefonlar için Beta, tabletler için de iPadOS 16.2 Beta güncellemesi sunuldu. Test aşamasında ortaya çıkan yeni özellikler, birçok kullanıcı tarafından oldukça sevildi. Bunun yanında iOS 16.3 güncellemesinin de Şubat başı ile Mart başı arasında yayınlanması bekleniyor.

Freeform ile Çizim

İlk olarak Freeform uygulaması, dijital bir defter olarak öne çıkıyor. Uygulamayı kullanarak beyaz zemin üzerine çizim yapmak, not tutmak ve yani bir şeyler karalamak mümkün olacak. Ayrıca FaceTime ve iMesagge üzerinden arkadaş ve aile bireyleriyle ortak çalışma yapma imkânı da bulunuyor.

iPadOS 16.2 Beta sürümünde yer alan Stage Manager özelliği ise çoklu görev yönetme ve düzenleme görevini görecek. MacBook’larda zaten kullanılan fonksiyon, kullanıcıların sıralanmış pencereleri gruplara ayırmasını ve ayrılan grupların kendi aralarında pencere değişimi yapmasını sağlıyor.

İki Yeni Widget

Yeni güncellemeyle gelecek olan iki yeni widget ise adından da anlaşılacağı gibi uyku ve ilaç takibi yaparak iPhone kullanıcılarına hizmet verecek. iOS 16.2 güncellemesinin en çok dikkat çeken bir diğer yeniliği de Always On Display oldu. iPhone 14 Pro modellerinde çalışacak Always On Display, cihaz uykudayken siyah ve minimal bir ekrana dönüşecek. Telefonla ilgili sınırlı bilgi gösterecek özellikle bildirimler ve duvar kağıdı da gizlenebilecek.

Canlı Etkinlikler

Yeni güncelleme ile dikkat çeken bir diğer yenilik ise Canlı Etkinlikler. Bu özellik ile iPhone kullanıcıları Apple TV aracılığıyla maçların sayılarını Dinamik Ada üzerinde kolayca görebilecek. Canlı Etkinlikler ile gelecek Daha Sık Güncellemeler desteği ise kullanıcıların Canlı Etkinlikler özelliği ile güncel bilgi edinmesini kolaylaştıracak. Ancak Apple, bu özelliğin şarkı hızlı bitireceği konusunda da uyarıda bulunuyor.

En Uygulamasının Yeni Mimari

iOS 16.2 ile gelen son yenilik, En uygulaması için yeni mimari olarak dikkat çekiyor. Bu sayede iPhone kullanıcıları, Ev uygulamasından akıllı aksesuarlarını kontrol edebilecek. Apple aynı zamanda yeni mimarinin akıllı ev aksesuarlarının performansını, verimliliği ve güvenilirliğini de önemli oranda iyileştireceğini açıklıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz