Yapay zeka alanına ilişkin süregiden çalışmaların gelmiş olduğu nokta bugün gerçekten muazzam bir noktaya erişmiş durumda. Eğitimden sağlığa, bilimden teknolojiye ve günlük hayatımızın en küçük alanlarına kadar sirayet eden yapay zeka destekli çalışmalar artık dil bariyeri ve kültürel farklılıklar gibi sorunları da sorun olmaktan çıkartıyor.

Yabancı dil konusundaki engeller, günümüzde yapay zeka çalışmalarının yürütülmüş olduğu bir önemli alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda çalışma yapan önemli isimlerden birisi olan DeepL, yapay zekâ aracılığıyla dil bariyerinin üstesinden gelmeyi amaçlayan Alman bir yapay zekâ şirketi. Dünyanın en iyi çeviri  kalitesine sahip çeviri aracı olarak görülen DeepL Translator, şirketler, kuruluşlar ve çevirmenlere profesyonel anlamda hizmetler sunuyor. DeepL’in bu konuda göstermiş olduğu kalite ve başarının sırrı ise sinir ağı matematiği ve metodolojisindeki tescilli gelişmelerden kaynaklanıyor. İşte detaylar!

Dil Bariyerini Ortadan Kaldırıyor

Dünyanın en iyi çeviri kalitesine sahip yapay zeka uygulaması olarak tanınan DeepL Translator, Jaroslaw Kutylowski tarafından kurulan DeepL ve IVP, Benchmark ve btov gibi dünyaca ünlü yatırımcılar tarafından destekleniyor. Özellikle küreselleşmek isteyen işletmeler için oldukça uygun maliyetli bir çözüm olan DeepL, şirketlerin iletişim engelleri ve dil bariyerlerini ortadan kaldırmalarına yardımcı oluyor. Uluslararası pazarlara girmek isteyen işletmelerin en büyük zorluklarından birisi olan kültürel farklılıklar ve dil engeli, bu şirketler için yüksek kaliteli çevirileri zorunlu kılıyor. Ve istatistikler incelendiğinde bu şirketlerin pazarlama bütçelerinin yüzde 1 ila yüzde 4’ünü çeviri ve yerelleştirme hizmetlerine harcadıkları görülüyor. Dolayısıyla günümüzün sıkça tartışılan yapay zeka teknolojilerinde kaydedilen ilerlemeler, dünyaya açılmak isteyen işletmeleri uygun maliyetli bir çözüm olan yapay zeka destekli çeviri araçlarına yönlendiriyor. Ve bu araçlar arasındaki en önemli isimlerden birisi de Almanya merkezli yapay zeka şirketi DeepL.

Dil Kaygısına Son

2017 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden DeepL, bu alana getirdiği yeniliklerle şirketlerin tercihi olan isimlerden birisi. Dillerin kendine özgü kural ve yapılarını gözeterek doğruluk payı yüksek çevirilere yer veren DeepL, profesyonel çevirmenler tarafından da doğruluk payı en yüksek çeviriler olarak nitelendiriliyor. Diğer yandan DeepL gibi araçları kullanmak, uluslararası şirketler için hem çeviri maliyetleri hem de zamandan tasarruf sağlayarak gelirlere katkı sağlıyor. Çünkü çevirilerin kalitesi konusundaki kaygıları gidermek için harcanan zaman, DeepL sayesinde müşterilerle etkili bir etkileşim ve dış iletişime yönlendiriliyor. Böylece işletmeler, farklı ülkelere açılmaya karar verdiklerinde, dil bariyeri ve kültür farklılıklarını sorun etmeyip pazarın dil yapısına uygun ve doğru bir iletişim başlatabileceklerini biliyorlar.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz