Deezer Star Wars

Dijital müzik platformu Deezer, ‘4 Mayıs Star Wars Günü’ dolayısıyla tüm dünyada ‘Yıldız Savaşları Serisi’nin en çok dinlenen HiFi film müziklerini listeledi. Serinin son filmi olan ‘The Rise of Starwalker’ filminin müzikleri, tüm dünyada 2019 yılının Ocak ayı ve 2021 yılının Nisan ayı arasında ‘Deezer HiFi’ kullanıcılarının en sevdiği ‘Star Wars Film Müziği’ albümü oldu. Bununla birlikte; serinin film müziklerinin, Deezer HiFi’da dinlenme oranının 2019 yılının Ocak ayından bu yana yüzde 184 arttığı kaydedildi. 

Dijital müzik platformu Deezer, ‘4 Mayıs Star Wars Günü’ kapsamında tüm dünyada ‘Yıldız Savaşları Serisi’nin en çok dinlenen HiFi film müziklerini listedi. Serinin son filmi olan ‘The Rise of Starwalker’ filminin müzikleri, tüm dünyada 2019 yılının Ocak ayı ve 2021 yılının Nisan ayı arasında ‘Deezer HiFi’ kullanıcılarının en sevdiği ‘Star Wars Film Müziği’ albümü oldu. Albümün, ‘Yıldız Savaşları: İmparator (The Empire Strikes Back)’ ve ‘Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut’ gibi en sevilen ‘soundtrackler’den yüzde 12 oranında daha çok dinlendiği kaydedildi. Türkiye’de ise en çok dinlenen ‘Star Wars’ müzik albümü “The Empire Strikes Back” oldu.   

İşte en çok dinlenenden başlayarak en sevilenler sıralaması: 

  • The Rise of Skywalker 
  • The Empire Strikes Back 
  • The Phantom Menace 
  • A New Hope 
  • The Force Awakens 
  • Revenge of the Sith 
  • The Last Jedi 
  • Attack of the Clones 
  • Return of the Jedi 

Diğer yandan; serinin en az popülerliğe ulaşan filmlerinden birisi ilan edilmesine rağmen ‘Gizli Tehlike-The Phantom Menace’, en sevilen 3’üncü film müziği oldu. Bu durumun, filmin ortasındaki yoğun ışın kılıcı düellosu sırasında çalan destansı notalar sayesinde gerçekleştiği ifade edildi. Söz konusu modern klasik parçanın, ‘Duel of the Fates Obi Wan Kenobi’, ‘Qui Gon Jinn’ ve ‘Darth Maul’ arasındaki önemli mücadelenin heyecanını vurguladığı belirtildi.  

Star Wars film müzikleri dinlenme oranı, 2 yılda yüzde 184 artış gösterdi 

Star Wars Film Müzikleri

Aktarılan detaylara göre; üstün ses kalitesinin tercih eden Star Wars fanları, Hi-Fi dinlerken filmin en heyecanlı anlarını tekrar yaşayabiliyor. Büyüleyici orkestra performanslarındaki ses kalitesinin, geçen yıl ‘Star Wars Günü’nde yüzde 30’luk dinlenme artışı sağladığı dile getiriliyor. Platform, 2019 yılının Ocak ayı ve 2021 yılının Nisan ayı arasında, Star Wars film müzikleri dinlenme oranının yüzde 184 artış gösterdiğine işaret ediyor. Deezer Film Müzikleri Editörü Antoine Jaeger; Star Wars film müziklerini doğru teçhizatla yüksek kalitede dinlemenin, normal ses kalitesiyle muhtemelen gözden kaçabilecek tüm zengin ayrıntıların duyulabileceği anlamına geldiğini belirtiyor. Jaeger, konuya ilişkin açıklamasında ayrıca “Gözlerinizi kapattığınız an, bir konser salonunda gibi hissedecek ve John Williams’ın Londra Senfoni Orkestrası’nı canlı olarak yönettiğini duyacaksınız” ifadelerini kullanıyor.  

Tüm dünyada kutlanan ‘4 Mayıs Star Wars Günü’nde; serinin fanları, filmin tüm müziklerini ‘Sonos ve Bang & Olufsen’ gibi ses sistemlerinden yüksek kaliteyle dinleme imkânı bulabiliyor. Deezer ayrıca, bu sene tüm Star Wars hayranları için en ikonik 18 Star Wars film şarkısını ‘360 Realty Audio’ kalitesi ile “Music From The Star Wars Saga – The Essential Collection” albümünde bir araya getiriyor. Söz konusu ses formatı, canlı bir performansın akustiğini taklit etmek için uzamsal ses miksajını kullanarak en iyi dinleme deneyimini sunmayı vadediyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Deezer, Widget Çalar Özelliği ile Tüm Sitelere Podcast ve Müzik Eklemeyi Kolaylaştırıyor

Deezer Aile ve HiFi Üyeliklerini Üç Ay Ücretsiz Sunuyor

Deezer, Kişiselleştirilmiş Aylık ‘En’ Listesi Hazırlamaya Başladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz