Okuma Süresi
2 dakika

Doğal afetler sırasında hayat kurtaran AFAD Acil Arama ve AKUT Güvendeyim uygulamalarına hep birlikte göz atalım.

Saat 04.17’de Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7.7’lik deprem, çevredeki 10 ilde hissedildi ve verilere göre 3 binden fazla bina yıkıldı. Hayatını kaybedenler, yaralı kurtulanlar ve maalesef hala enkaz altında kalanlar var. Elde edilen bilgilere göre toplamda 17 milyon vatandaşımız depremden etkilendi. Bu videomuzda deprem gibi doğal afetlerde mutlaka telefonunuzda bulunmasını tavsiye ettiğimiz AFAD Acil Arama ve AKUT Güvendeyim uygulamalarını inceliyoruz.

AFAD Acil Uygulaması

Afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasındaki ihtiyaçlarını tek uygulamada karşılamak amacıyla AFAD Acil mobil uygulaması geliştirildi. Tüm IOS ve Android kullanıcılarının yararlanabileceği uygulama, App Store ve Google Play uygulama mağazalarından indirilebiliyor.

Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşa ulaşmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen AFAD Acil mobil uygulaması,  yerli ve milli bir yazılım olarak öne çıkıyor. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan AFAD Acil mobil uygulamasında,  tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özelliklere ulaşmak oldukça kolay.

Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirildikten sonra telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hâle geliyor.

Tek Tuşla Acil Çağrı

Bilindiği üzere depremler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlarından biri iletişimin kesilmesidir. AFAD Acil mobil uygulamasının Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine imkân sağlayan uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.

Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezine ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıca afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabiliyor.

En Yakın Toplanma Alanı

Toplama alanları olası bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır. Afetin ilk saatlerinde vatandaşlarımızın, tehlike ve risklerden uzak güvenli bir şekilde bir araya gelebilecekleri toplanma alanları, AFAD Acil mobil uygulamasının ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız uygulama üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanını bularak, bu noktaya yol tarifi alarak ulaşabileceklerdir.

AKUT Güvendeyim Uygulaması

AKUT Arama Kurtarma Derneği ve Genel Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. tarafından geliştirilen Güvendeyim uygulaması deprem, sel ya da diğer acil durumlarda istediğiniz kişilere SMS’le güvende olduğunuzu ve konumunuzu bildirmenizi sağlıyor. Uygulama ile bir afet anında baz istasyonlarının meşgul edilmemesi hedefleniyor.

“Güvendeyim uygulaması nasıl çalışıyor?” sorusunu da hemen yanıtlayalım. Uygulamanın ayarlar bölümüne girip en az 1 kişinin telefon numarasını kaydettiğinizde ‘Güvendeyim’ butonu aktif oluyor. Uygulama ana ekranındaki ‘Güvendeyim’ butonuna bastığınızda ise telefonunuzun GPS servisi üzerinden aldığı konumunuzu SMS sistemi üzerinden belirttiğiniz kişilere gönderiyor.

Akut, bu konuda aynı şehirde yaşamayan en az bir yakınınızın numarasını da uygulamaya eklemeyi öneriyor. Uygulama, yükledikten sonra internete ihtiyaç duymuyor. SMS gönderim hakkınız olması gerekiyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz