business man investor handshake with global network link connection and graph chart stock market diagram and city background, digital technology, internet communication, teamwork, partnership concept

Amerikan telekomünikasyon şirketi Vonage, Ericsson’un yüzde yüz iştiraki haline geldi. Detaylar yazımızda!

Mobil şebeke iş kolunu büyütme stratejisiyle ilerleyen Ericsson, Amerikan telekomünikasyon şirketi Vonage’ı satın alarak bu konuda hız kazandı. Bu satın alma sayesinde Ericsson, Hizmet Olarak İletişim Platformu (CPaaS –  Communications Platform as a Service), UCaaS ve CCaaS’ı da içeren eksiksiz bir iletişim çözümleri paketi için ihtiyaç duyduğu güce ulaştı.

Ericsson, Vonage’ın CPaaS hizmetlerinden yararlanarak gelişmiş 5G ağlarının sunduğu özelliklerin kullanım, tüketim ve ödeme biçimlerini tümüyle değiştirmeyi hedefliyor. Açık Uygulama Programı Arayüzleri aracılığıyla, Vonage’ın yazılım geliştiricileri de dahil olmak üzere küresel geliştirici topluluğuna, 4G ve 5G ağ özelliklerine kolay erişim sağlama imkanı tanınıyor.

API Pazarının 2025 Yılına Kadar 22 Milyar Doları Bulması Bekleniyor!

Konum ve hizmet kalitesi gibi küresel ağ API’ları, iletişim hizmet sağlayıcılarına 5G ağ özelliklerinden gelir elde ederek kazançlarını artırma fırsatı sunuyor. Söz konusu API’ler, Ericsson için büyüme fırsatı anlamına geliyor. Video, ses ve SMS gibi mevcut iletişim API’ları pazarı günümüzde yılda yüzde 30 büyüyor ve 2025 yılına dek 22 milyar dolar düzeyine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Küresel API’ların ağ özelliklerine açık, sezgisel ve programlanabilir bir şekilde erişim sağlaması, yazılım geliştiricilerin 5G ağlara bağlanabilen her cihaza yönelik uygulamalar geliştirmelerine olanak tanıyor. Yazılım geliştiriciler kullanıcı kimliği doğrulama, bant genişliği, yanıt süresi, enerji verimliliği, güvenlik, tanımlama ve güvenilirlik gibi ağ özelliklerinden ve cihaz bilgisi ve tahmini kapsama alanı gibi ağ bilgilerinden yararlanma fırsatı buluyor.

Ericsson Vonage Ortaklığı Büyük Bir Küresel Güç Haline Gelebilir!

Ombia Universe: 2022 CPaaS Platform raporunda lider seçilen Vonage, müşteri deneyimi ve sunulan çözümler bakımından rakiplerini geride bırakıyor. Bugün 120.000’den fazla ticari müşteriye hizmet veren Vonage, bir milyondan fazla kayıtlı geliştiriciden oluşan küresel bir topluluğa ve yılda toplam 25 milyar mesaj ve dakikalık iletişimi mümkün kılan, son derece geniş ölçekli bir platformla karşımıza çıkıyor.

Ericsson ise, Vonage’ın UCaaS ve CCaaS çözümlerine yönelik Ar-Ge yatırımlarını artırmayı ve bu çözümleri CSP’lere sunmayı amaçlıyor. Vonage’ın gücü ile Ericsson’un derin uzmanlığı birleştiğinde, Ericsson’un küresel ağ API’leri için pazarı inşa etmesi ve hızlandırması bekleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz