Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Ülkemizi derinden sarsan deprem felaketinden sonra birçok asılsız iddia ortaya çıktı. İddia edilen komplo teorileri, yalan haberler ve sahte bilgilere göz atalım.

6 Şubat günü ülkemiz iki büyük depremle sarsıldı. 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra on binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken binlerce bina yıkıldı, on binlercesi ağır hasar aldı.

Ülkemizin ve dünyanın gözü, deprem bölgesinden gelecek haberlerdeyken; her birimiz büyük bir acı yaşarken, ne yazık ki gündemle ilgili sayısız asılsız haber ve komplo teorisi türedi.

“Pazarcık Merkezli Deprem, ABD’nin Bölgedeki Petrol Çalışmaları Yüzünden Yaşandı” İddiası

Sosyal medyada gezen bu iddiaya depremlerin nedeni ABD’li bir petrol arama şirketinin bölgedeki petrol kuyusuna ‘bir şeyler atıp patlatması’. Bu iddiaya yönelik sunulan bilgilerden bir tanesi bile doğru değil.

Öncelikle Kahramanmaraş Pazarcık’taki petrol aramasını ABD’li bir şirket değil Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yapıyor. Kanıt olarak sunulan fotoğraflar ise 2007 yılına ait ve ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan White Sands Füze Menzili’nde gerçekleşen patlayıcı testlerine ait.

Paylaşımları yapan Yargıç Harmankaya isimli kullanıcı, hesabında türlü komplo teorilerine yönelik paylaşımlar yapmaya devam ediyor…

Depremin Nedenlerine İlişkin HAARP İddiaları

HAARP (Yüksek-Frekans Aktif Auroral Araştırma Programı – High-Frequency Active Auroral Research Program) iddiaları, yıllardır ülkemizde yaşanan pek çok depremden sonra ortaya atılan, imkansızlığı defalarca açıklanmış olmasına rağmen gerçekliği olmayan sözde kanıtlarla tekrar tekrar su üstüne çıkartılan bir konu başlığı.

Özellikle depremler esnasında gökyüzünde beliren ışıkların ‘HAARP silahı’ kaynaklı olduğu ve depremlerinde bu ‘teknoloji’ ile oluşturulduğu iddia ediliyor. Ancak HAARP aslında bir silah değil; ABD’de Alaska eyaletinde bulunan bir tesis. Tesis, iyonosfer katmanına yüksek frekans radyo dalgaları göndererek bölgedeki değişimleri inceliyor. Tesis sayesinde elde edilen bilgiler ile ABD ordusu erişmesi güç denizaltı gibi araçlarıyla kesintisiz iletişim ağları kurmayı başarmış.

HAARP gemisi diye bir şeyin olduğuna dair de küçük bir bilgi bile yok. Ancak ne hikmetse yalnızca komplo teorisyenlerinin ulaşabildiği gizli bilgiler olduğu iddia ediliyor.

“Deprem Sonrası Kahramanmaraş’ta Volkan Patlaması Yaşandı” İddiası

Bölgede yaşanan depremlerin ardından Kahramanmaraş’ta bulunan Kuşkayası Dağı’ndan dumanlar yükselmesi ve siyahımsı sıvı benzeri bir şeyin yayılması, volkan patladı iddialarını karşımıza getirdi.

Paniğe neden olan iddialar ile ilgili açıklama yapan uzmanlar, bölgede herhangi bir volkanik aktivitenin olmadığını ifade ederken bölgenin jeolojisinin de böyle bir şeye uygun olmadığı belirtildi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz