Okuma Süresi
2 dakika

Yapay zekâ destekli sohbet botu ChatGPT, Opera tarayıcısına entegre edildi. Kullanıcılar, geliştirilen yeni özellik ile ChatGPT’den internette yayınlanan uzun yazıların özetlerini isteyebilecek.

Popüler internet tarayıcılarından Opera, ChatGPT ile ilgili önemli bir adım attı. Geliştirici ekip, ChatGPT’yi Opera’ya entegre eden bir eklenti oluşturuldu. Buna göre yazılar kolayca otomatik olarak özetlenecek.

Opera’nın yeni eklentisi basit bir kullanım imkanı sunuyor. Bir makale Opera ile açıldığında, sağ üstteki ‘özetle’ butonuna tıklandığında makalenin nispeten kısa bir özeti oluşturuluyor.

Türk Kullanıcıların Eklentiden Yararlanıp Yararlanamayacağı Henüz Belli Değil

Opera’nın henüz test aşamasında olan makale özetleme özelliği, şu an için Türkiye’de kullanılabilir değil gibi görünüyor. Durum böyle olunca özelliğin Türkçe makaleler için destek verip vermeyeceğini deneyimlemek mümkün olmadı. Ancak ChatGPT’nin Türkçe dil desteği sunduğunu düşündüğümüzde özelliğin Türkiye’de de kullanıma sunulma ihtimalinin epey yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Geliştirilen özellik ile ilgili açıklamalar yapan Opera yöneticilerinden Per Wetterdal, bunun yeni bir başlangıç olduğunu söyledi. Opera’nın Eş CEO’su Song Lin tarafından yapılan açıklamalarda ise üretken yapay zekalara karşı ciddi bir ilgi olduğunu ve tarayıcıların buna kayıtsız kalamayacağını, yapay zekâ destekli web deneyimi için Opera olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, OpenAI tarafından ilk olarak 30 Kasım 2022’de kullanıma sunulan bir yapay zekâ sohbet robotudur. Farklı alanlardaki konuları sisteminde işleyebilen ChatGPT, yanıtlarını kullanıcının taleplerine göre uyarlayarak daha dinamik ve ilgi çekici konuşmalar yapılmasına olanak tanır. Türkçe de dahil olmak üzere pek çok farklı dilde çalışan bu sistem hem denetimli hem pekiştirmeli öğrenme teknikleriyle geliştiriliyor.

ChatGPT, yapılan konuşmalardaki sözcükleri analiz ederek, kullandığı zengin metin veri havuzu içerisinden bir sonraki sözcüğü tahmin eder. Böylece bir insanla konuşuyormuş gibi doğal yazılı cevaplar ve uzun metinler üretebilir. Bunları gerçekleştirebilmek için derin öğrenmeye sahip GPT-3 dil modelinden faydalanır.

Sorduğunuz sorular ve aldığınız cevaplar sohbet geçmişinizde görünecektir. Fakat yeni bir sohbet başlatmak isterseniz, Reset Thread seçeneğine tıklayarak konuşmayı sıfırlayabilirsiniz. Aldığınız cevaplarla ilgili geri bildirimde bulunmak için metnin yanındaki beğen veya beğenme (thumbs up – thumbs down) butonlarını kullanabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz