Okuma Süresi
1 dakika

iPhone XR’ın piyasaya sürülmesinden bir yıl geçmesine rağmen cihaz dünya çapında en çok satılan akıllı telefon olmaya devam ediyor.

Counterpoint Research’ün aktardığı verilere göre Apple’ın iPhone XR modeli, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde akıllı telefon pazarında yüzde 3’lük bir yer edinerek dünya çapında en çok satılan akıllı telefon oldu.

iPhone XR 2018 yılının Eylül ayında tüketicilere sunulmuştu. Piyasaya sürüldüğü günden bu yana cihaz akıllı telefon pazarında lider olmaya devam ediyor. Apple’ın iPhone 11 modeli ise 2019 yılının üçüncü çeyreğinde en çok satan akıllı telefonlar listesinde 5. sırada yer alıyor.

Apple’ın iPhone 11 Pro modeliyse 2019 yılının üçüncü çeyreğinde en çok satılan 10 akıllı telefon listesine bile yerleşemeyerek hayal kırıklığı yarattı.

Uzmanlar iPhone 11’in 2019’un son çeyreğinde iPhone XR’ı en çok satanlar listesinde geride bırakabileceğini belirtiyor. Söz konusu düşüncenin sebebi ise iPhone 11’in daha düşük bir fiyata sahip olması olarak açıklandı. En çok satan akıllı telefonlar listesinde liderliğe bir Apple ürünün sahip olması şaşırtıcı bir durum olarak yorumlansa da Apple’ın başarısı sorgulanamaz.

En çok satan akıllı telefonlar listesinde; Samsung Galaxy A10, Galaxy A50 ve Oppo A9’un iPhone XR’dan daha uygun fiyat etiketlerine sahip olmalarına rağmen Apple’ın akıllı telefonunun arkasında yer aldı. Xiaomi’nin Redmi 7A akıllı modeli ise dünya genelinde satışların yarısından fazlasını Hindistan’dan gerçekleştirdi. Huawei’nin P30 modeli ise listenin onuncu sırasında kendine yer buldu.