Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Dünyanın önde gelen teknoloji markalarından birisi olan Apple hakkında yepyeni bir iddia daha ortaya atıldı. Buna göre Apple, iOS 17’yle iPhone’ların akıllı ekran görevi de görmesini sağlayacak bir özellik getirebilir. Eğer bu iddia doğru çıkarsa bundan sonra telefon ekranınız kilitli dahi olsa hava durumu, bildirimler ve daha fazla şeyi görebileceksiniz.
Telefonunuzun ekran kilidi kapalı iken bazı bildirimlerinizi görmek mi istiyorsunuz? Eğer bu durumu akıllı telefonunuz için bir eksiklik olarak görüyorsanız üzülmeyin! Çünkü Apple kısa bir süre sonra bu sorunu ortadan kaldırabilir ve ekran kilidiniz kapalı dahi olsa birçok bildiriminizi görebilirsiniz. İşte detaylar!

Ekran Kilitli Dahi Olsa Görebileceksiniz

Apple’ın her yıl rutin olarak düzenlemiş olduğu geliştirici konferansının bu yılki ayağı 5 Haziran günü başlayacak. Toplamda 4 gün sürecek olan konferansta şirketin yılan hikayesine dönen AR/VR gözlüğü de dahil olmak üzere birçok şeyin tanıtılması bekleniyor. Gerçekleşecek olan tanıtımlardan birisi de iOS 17. Bloomberg’den Mark Gurman’ın yapmış olduğu bir habere göre şirket, iOS 17 güncellemesiyle iPhone’lara önemli bir yenilik getirecek. Bu yeni özellik sayesinde ise telefonunuz adeta bir akıllı ekrana dönüşebilecek. Telefonunuzu yatay olarak yerleştirdiğinizde kullanılacak olan özellik, ekranınız kilitli dahi olsa hava durumu, takvim ve bildirimlerinizi gösterebilecek. Apple’ın iOS 17 ile birlikte tanıtmayı planladığı özellik, ekran kilitlendikten sonra ise widget’lar göstermeye başlayacak. Bahsi geçen bu yeniliğin “Always on Display” özelliğini andırdığını; ancak daha işlevsel olduğunu söylemek de mümkün.

Benzeri Google Pixel ve Amazon Tabletlerinde

Mark Gurman’ın önemli kaynaklara dayandırdığı haberine göre özellik, ekranınız kilitlendiğinde ve telefonunuz yatay olarak yerleştirildiğinde kullanılabiliyor. Ekran kilitliyken de takvim, hava durumu ya da birtakım bildirimleri de gösterecek olan özellik sayesinde telefon boşta dururken daha yararlı hale getirilebilmiş olacak. Benzer bir özellik, Google’ın Pixel cihazlarında ve Amazon’un  tabletlerinde de vardı. iPhone’un işlevlerini daha da artıracak olan bu özellik, gelecekte çıkması olası Apple markalı bir akıllı ekranın da habercisi olabilir. Bir süredir şirketin evlerde kullanılabilecek bu tarz bir cihaz üzerinde çalıştığı söyleniyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz