Okuma Süresi
1 dakika

Spotify, kullanıcılara arkadaşlarının ne dinlediğini keşfetmeye yarayan yeni Tastebuds özelliğini test etmeye başladı. Yeni özellikle birlikte, kullanıcılar artık arkadaşlarının çalma listesini görüntüleyebilecek ve istedikleri parçaları kendi çalma listesine ekleyebilecekler.

Online müzik platformu Spotify, rakiplerinin de arttığı son dönemlerde platforma yeni özellikler eklemeye ve platformu genişletmeye devam ediyor. Şu an deneme sürecinde olan Tastebuds isimli özelliğe kullanıcılar, Kütüphane ve Ana Sayfa/Göz At bölümlerinden erişebilecek. Yeni özellikle birlikte platformda geçirilen zamanın ve kullanıcı deneyiminin artacağı düşünülüyor.

Geliştirici ekipten Jane Manchun, geliştirdiği yeni özellik için ‘Tastebuds nedir?’ sorusuna ‘Zevkine güvendiğiniz arkadaşlarınız sayesinde Spotify’da yeni müzikler keşfedebilirsiniz’ yanıtını verdi.

Yeni özellikle Spotify kullanıcıları, kalem simgesine tıkladıktan sonra, takip ettiği kişileri arayabilecek. Kullanıcılar daha sonra arkadaşlarının en çok dinlediği şarkıları görebilecek ve istediği şarkıları kendi çalma listesine ekleyebilecek. Bunun yanı sıra Spotify kullanıcılara birbirleriyle etkileşim kurabilmenin yolunu çeşitli uygulamalarla sağlıyordu. Instagram, Facebook Messenger, Snapchat hikayesi gibi uygulamalarla istenilen parçalar yüklenebiliyor ve arkadaşlarla paylaşılabiliyordu. Ancak platformun içinde arkadaşlarla iletişimin kurulabileceği bir alan yoktu. Spotify yeni özellikle bunu sağlamış olacak.

Geçmişte MSN’de ‘ne dinliyorum?’ özelliği kullanıcıların sevdiği ve ilgi gösterdiği bir özellikti. Eklediğiniz arkadaş listenizde o an dinlediğiniz bir şarkıyı görünür kılabiliyordunuz. Spotfiy’ın ‘Tastebuds’ isimli özelliği bizlere MSN’deki ‘ne dinliyorum?’ özelliğini çağrıştırdı.

Deneme süreci başarılı sonuçlanırsa yeni özelliğin kullanıma açılacağı düşünülüyor. Ancak özellik için belirli bir zaman şu an için yok.