Tesla Yazılım Güncellemesi

Kısa bir süre önce yayınlanan yeni bir Tesla yazılım güncellemesi, sürücü kontrolü için araç içi kameraları aktif hale getirdi. Söz konusu özelliğin, ‘Otopilot (Autopilot)’ modu aktifken sürücünün yolu takip ettiğinden emin olunmasını mümkün kılacağı belirtildi.  

Birkaç yıl önce ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirket araçlarında sürücü dikkatini ölçmek ve takip etmek için araç içi kameralar ve göz takibi sisteminin kullanılmayacağına işaret etmişti. Şirket CEO’su, söz konusu yöntemin etkisiz olduğunu belirtmişti. Fakat kısa bir süre önce yayınlanan “2021.4.15.11” kodlu yeni bir Tesla yazılım güncellemesi, dikiz aynası üzerindeki araç içi kameraları aktif hale getirdi. Yeni özellik sayesinde aracın, ‘Otopilot (Autopilot)’ devredeyken sürücü dikkatsizliğini algılayacağı ve uyarıda bulunacağı kaydedildi.  

Öte yandan; pazardaki birçok üretici, sürüş asistanları devredeyken sürücü dikkatini takip etmek ve ölçmek için direksiyon simidi yanında araç içi kameraları da kullanıyordu. Yaşanan gelişme, Tesla’yı da bu üreticilerle aynı konuma getirmiş oldu. Yayınlanan güncelleme sonrası; birkaç sürücü, Tesla’nın yeni sistemini test etmek için aracı yanıltmayı denedi. Bu durum, sürücü koltuğunda kimsenin olmadığı ve seyir halindeki araç raporlarında artış yaşanmasına neden oldu. Bununla birlikte; Tesla araçlar, hala sürücü takibi için direksiyon simidine de güveniyor. 

Kısa bir süre önce 2019 yılında piyasaya sürülen bir Tesla Model S, ‘Otopilot’ modunda kaza yapmıştı

Tesla Model S Kaza

Diğer yandan; kısa bir süre önce 2019 yılında piyasaya sürülen bir Tesla Model S, sürücü koltuğunda kimse yokken Houston’ın kuzeyinde bir ağaca çarpmış ve kaza yapmıştı. Kaza sırasında araçta bulunun iki kişi, olay sonrası hayatını kaybetmişti. Aracın ‘Otopilot’ modunda kaza yapması ise gündeme yeniden otonom sürüş sistemi ile alakalı tartışmaları getirmişti. Tesla CEO’su Elon Musk, kaza sonrası bir açıklama yaparak kazadan Tesla’nın geliştirdiği ‘Otopilot (Autopilot)’ yazılımının sorumlu olmadığına işaret etmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tesla, Otopilot Modunda Kaza Yaptı: İki Kişi Hayatını Kaybetti

Otopilot Kodlarının Çalındığı Gerekçesiyle Açılan Davada, Eski Bir Tesla Mühendisi Suçlamaları Kabul Etti  

Tesla, Otomobilde Ön Koltukların Arkaya Dönmesini Mümkün Kılan Yeni Bir Patent Aldı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz