Global İnovasyon ajansı 2think tarafından her yıl yapılan dünyanın en inovatif şehirleri araştırması sonuçlandı. Innovation Cities 2019 Index’te 6 şehrimiz ilk 500 içinde yer aldı. 

2007 yılından bu yana yapılan dünyanın en inovatif şehirleri araştırmasının 2019 sonuçları açıklandı. Listenin başında sıralamasını geçen yıla göre 3 basamak artırarak 59 index puanı edinen New York yer alıyor. İkinci sırada geçen yılın lideri 58 puanlı Tokyo, üçüncü sırada ise 57 puanlı Londra yer alıyor.  

Listede 6 Türk şehri ilk 500 sıralamasında kendine yer bulurken, İstanbul sıralamasını geçen yıla göre on basamak artırarak 43. sırada yer aldı. İstanbul, 47 index puanı ile New York’un 11 puan gerisinde yer alıyor. İstanbul’un geride bıraktığı şehirler arasında Roma, Kopenhag, Hong Kong, Prag, Helsinki, Brüksel, Frankfurt, Hamburg, Manchester, Zürih gibi şehirler bulunuyor.

Listede yer alan diğer Türk şehirleri ve sıralamaları şöyle: Ankara 263, İzmir 303, Antalya 372, Bursa 395, Adana ise 417. sırada yer aldı.   

Türk şehirlerine ilişkin dikkat çeken bir diğer önemli detay ise 6 şehirden yalnızca İstanbul ve Bursa 2018’e göre sıralamadaki yerini yükseltmiş durumda. İstanbul geçen yıla göre yerini 10 basamak artırırken, Bursa da 2 basamak yukarı çıktı. Ankara geçen yıla göre 18, İzmir 19, Antalya 5, Adana ise 48 basamak aşağıda yer aldı. 

Şehirlerin inovasyon koşullarını ölçümlemek amacıyla hazırlanan Innovation Cities™ Index’i, dünya çapında 500 şehri teknoloji, yenilik ve girişimciliğe elverişlilik açısından değerlendiriyor. Şehirler ulaşım, altyapı, vatandaş gizliliği, yeşil mimari, mülk fiyatları ve start-up alanları gibi 162 kritere göre karşılaştırılıyor. Oluşturulan data, analistler ve akademisyenler tarafından derlenerek şehirlerin inovasyona elverişliliğini tespit edecek şekilde ekonomik durum, sektör ve diğer sosyal fonksiyonlara göre segmente ediliyor.