Okuma Süresi
2 dakika

2015 yılında Almanya’nın önemli teknoloji fuarı Hanover Messe’te prototipi tanıtılan robot şef, satışa çıktı. Bünyesinde barınan kollarıyla yemek hazırlayabilen ve bunu yaparken de bulaşıkları yıkayabilen yeni şef robot Moley, 5 binden fazla yemeği hazırlayabiliyor. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık hayatımızın içine temizlik yapan, evi toplayan ve pek çok işi kendi başına halledebilen robotlar girmeye başlıyor. Bu bağlamda 2015 yılında ilk defa prototipini gördüğümüz şef robot da bunlardan biri oldu. Moley Robotic tarafından geliştirilen yeni robot şef geliştirilme aşamasının tamamlanmasının ardından satışa sunuldu.

Robot şef Moley, yemek yaparken bulaşıkları da topluyor

Kullanıcılarının mutfakta eli ayağı olabilecek yeni robot şef, aklınıza gelen her şeyi yapabiliyor. 5 binden fazla yemek tarifini hafızasında bulunduran robot şef, yemek hazırlarken bir yandan da bulaşıkları hallediyor.

Aslına bakarsanız robot şef Moley, tavana asılan bir çift koldan ibaret. Mutfağın tavanına raylı bir sistem yardımıyla yerleştirilen bu robot, tava, tencere, tabak ve daha birçok farklı mutfak malzemesini rahatlıkla kullanabiliyor. Hassas bir teknolojinin bulunduğu parmaklarıyla da ocak açma ya da mutfakta bulunan diğer akıllı cihazları çalıştırma gibi pek çok özelliğe sahip. 

Şef robot Moley, üzerinden bulunan optik kameralar desteği sayesinde, ihtiyaç duyacağı eşyaları, yemek malzemelerini ve diğer sistem bileşenlerini saptıyor ve bunların haritalarını çıkarıyor. Bu sayede robot sadece yemek yapmıyor. Bununla birlikte bulaşıkları yıkayabiliyor ve ortalığı temizleyerek mutfağın temiz kalmasına olanak tanıyor. 

Bünyesinde 5 binden fazla 3 boyutlu tarif bulunuyor

Moley Robotic’in geliştirdiği yeni robot şefin, hafızasında sadece klasik yemekler yer almıyor. Bünyesinde 5 binden fazla tarifi bulunduran robotun farklı yemekleri de yapabilmesi için, 3 boyutlu tarifler bulunuyor. Başarılı aşçıların oluşturduğu 3 boyutlu yemek tariflerini bu noktada en küçük ayrıntısına kadar dikkat edip yapan robot şef, ortaya oldukça lezzetli yemekler çıkarıyor. 

Robot şefin yemek yapabilmesi içinse, kullanıcıların gelen dokunmatik ekran üzerinden hangi yemeği istediklerini seçmeleri gerekiyor. Bu noktadan sonra, geri kalan tüm işlemleri kendisi yapıyor ve kullanıcı sadece arkasına yaslanıp yemeğini bekliyor. 

Basit bir kurulumu olmayan robot şef için, mutfakta yer alan tüm malzemelerin konumunun robota göre ayarlanması gerekiyor. Bunun dışında, tencere ve tava gibi mutfak araçlarının cilalı alüminyum, altın, pirinç veya paslanmaz çelikten olması gerekiyor.

Robot şef Moley:

Bünyesinde 5 binden fazla farklı yemek tarifini bulunduran ve gereken tüm işlemleri yapabilen şef robotun fiyatı da hayli yüksek. Ancak böyle bir teknolojinin elbette ki uygun fiyatlı olması beklenemezdi. Bu bağlamda robot kolların dahil olmadığı ve sadece yapay zeka ile tariflerinin nasıl yapılması gerektiğini anlatan, dokunmatik ekrana ve akıllı araçlara sahip olan Molex X 135 bin dolardan satışa sunuluyor. Premium paket olarak adlandırılan ve robotik kollara da sahip olan Moley R ‘nin ise fiyatı 338 bin dolardan başlıyor.

İlginizi Çekebilir:

Disney, Göz Kırpabilen İnsansı-Robot Geliştirdi

Boğaziçi Üniversitesi “Robot Öğretmen” ile Hayvanları ve Robotları İletişime Geçirecek

Sürüşü kolaylaştıran teknolojileriyle Ford Focus ST Line inceleme:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz