Çevrim içi yayın akış hizmeti sunan Netflix, 2020 yılının dördüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Analistlerin tahminlerini de geçen Netflix ‘in abone sayısı yüzde 24 arttı. Şirket 203,6 milyon aboneye erişti.

Zorlu koşullardan geçtiğimiz 2020 yılında pek çok şirket pandemi sebebiyle kepenk kapattı ya da küçülmeye gitti. Ancak özellikle dijital şirketler ise küçülmekten ya da zarar etmekten çok büyümeye doğru gittiler. 2020 yılında yaşanan sosyal izolasyon sebebiyle de pek çok kişi Netflix gibi dijital yayın platformlarına ilgisini yöneltti. Bu bağlamda kullanıcı ve abone sayısını artıran şirket, 2020 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. 

Netflix’in açıkladığı verilere göre şirket, geçen senenin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre gelirini yüzde 21,5 artırdı. Netflix bu artışla birlikte 6,64 milyar dolar gelire ulaştı. Şirketin geliri geçen yılın aynı dönemindeki geliri ise 5,47 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Netflix 2020 yılında gelirini yüzde 24 artırdı

2020 yılı mali bilançosunu açıklayan Netflix, dördüncü çeyrek sonuçlarının yanı sıra geçen yılın gelirinde de artış yaşadı. Şirket bir önceki seneye kıyasla gelirini yüzde 24 artırdı ve 25 milyar dolara erişti.

Dijital içerik akış hizmeti sunan Netflix, her ne kadar gelirini ve abone sayısını artırsa da şirketin net karında durum böyle gerçekleşmedi. Bu bağlamda 2020’nin son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre, 7,6 azalış yaşayan şirketin net karı 542,2 milyon dolara geriledi. Netflix’in 2019 yılındaki net karı ise 587 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Netflix’in hisse başına düşen karı da tıpkı net  karı gibi azalış yaşadı. Bu noktada Netflix, hisse senetleri 1,30 dolardan 1,19 dolara indi. 

Netflix abone sayısı 37 milyon arttı: 203,6 milyona ulaştı

Netflix, net kar ve hisse seneti anlamında düşüş yaşasa da, şirketin geliri ve abone sayısı ciddi derecede artış gösterdi. Bu bağlamda, 2020’nin dördüncü çeyrek mali bilançosunu açıklayan şirket, abone sayısında da artışa gitti. Bu bağlamda Netflix 2020 yılının dördüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 21,9 artış yaşadı. Netflix bu artışla birlikte 37 milyon yeni kullanıcıyı bünyesine ekledi. Açıklanan verilerle birlikte Netflix’in abone sayısı 203,6 milyona ulaştı.

İlginizi Çekebilir:

Netflix, Platforma ‘AirPods Pro’lar İçin Uzamsal Ses Desteği Eklemeye Hazırlanıyor 

Netflix, ‘50M2’ İsimli Yeni Türk Orijinal Dizisi İçin Tanıtım Fragmanı Yayınladı! 

UZAKTAN ARKADAŞINLA FİLM İZLE: NETFLİX PARTY:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz