Disney Research, Gaze ismini verdiği, etkileşime girdiği kişiyle daha insansı bir biçimde iletişim kuran ve göz kırpabilen yeni bir insansı-robot geliştirdi.

Köpek Robot Spot gibi yük taşıyabilen, ya da yemek yapabilen pek çok robot bulunuyor. Firmaların geliştirdiği robotlar teknolojinin ilerlemesiyle de birlikte hem donanım hem de tasarım anlamında her geçen gün daha fazla şey yapabiliyor. Bu bağlamda insansı pek çok robotu gördük ve görmeye de devam edeceğiz. Disney Research’ün geliştirdiği yeni insansı-robot da bugüne dek görülen en insana benzeyen robot olarak karşımıza yenilik getiriyor. 

Disney Research’ün geliştirdiği ve Gaze ismiyle anılan yeni robot, derisiz görüntüsü ve gerçekçi dişleriyle ilk bakışta dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Fark edildiği an ilgiyi üzerine toplayan robot bununla birlikte pek çok insan benzeri hareketi bünyesinde taşıyor ve görenleri şaşırtıyor. Çünkü bu robot siz konuşurken sizi dinleyip göz kırpıyor.

Göz kırpabilen, karşısındaki kişiyi dinleyen robot: Gaze

Disney, Gaze isimli insansı-robotunu Audio-Animatronics büst kullanarak geliştirdi. Şirket genellikle insansı-robotlarını Disney tema parklarda kullanmak için geliştiriyor. İnsanlarla iletişim kuran, dans eden ve şarkı söyleyen robotlarla insanları tema parklarda buluşturan Disney bu bağlamda geliştirdiği yeni robotunu tanıttı. 

Disney, Gaze robotunu geliştirirken sadece teknolojik bir bakış değil aynı zamanda inandırıcılık da ekleyebileceği bir tasarım ortaya çıkarmaya çalıştığını aktarıyor. Bu bağlamda robotun çevresinde bulunan kişileri algılayabildiği ve ilgi çekici kişileri dikkat çekici eylemlere göre de tanımlayabildiği belirtiliyor. Gaze’de karşısındaki kişiye en uygun bakışı seçebilen ve farklı uyaranlara yanıt verebilen yüksek doğruluk hareketlerini gerçekleştiren bir sistem kullanılıyor. Dikkat alışkanlığı, göz seğirmeleri ve kafa hareketleri için biyolojik sistemlerde gördüğümüz motor ve dikkat davranışlarını taklit eden mekanizmalar da Gaze geliştirilirken kullanılıyor. Bunların yanı sıra içerdiği sistem sayesinde çevresinde bulunan motor hareketlerini katmanlaştırarak algılaması ve davranış seviyelerini özümseyerek belirli uyaranlara karşı etkileşimli ve daha gerçekçi bir şekilde tepki verebilmesi sağlanıyor. 

“Gaze, dikkati dağılınca başka tarafa bakıyor”

Disney’in yeni robotu ayrıca insan hareketlerine benzer davranışlar da sergileyebiliyor. Gaze, bir objeye baktıkça alışmaya başlıyor. Ayrıca, dikkat dağıtıcı şeyler sonucu başka bir tarafa bakma eğilimini de tıpkı insanlarda olduğu gibi bünyesinde barındırıyor. Ayrıca robot, nefes alıp verme eyleminin dışında karşıdaki kişiyi inceliyormuş gibi sık sık gözlerini de hareket ettiriyor. Tüm bu özellikleri bünyesinde taşıyan insansı-robot bu sebeplerden ötürü daha önce gördüğümüz robotlardan çok daha doğal görünüyor. 

Disney her ne kadar tema parklarda kullanmak için geliştirmiş olsa da, yeni insansı-robot Gaze, insana en çok benzeyen ve insansı davranışları bünyesinde barındırmasıyla dikkatleri üzerine çeken bir robot olarak karşımıza çıkıyor. Gaze’in gelişimi de bizlere şimdilik sadece “mekanik bir ve akıllı bir yapı” gibi gelen robotların ilerleyen dönemlerde hangi biçimlere gelebileceğinin minik bir örneği oluyor. 

Disney ‘in gerçekçi ve insansı Robot Gaze ‘in tanıtım videosu:

İlginizi Çekebilir:

Boğaziçi Üniversitesi “Robot Öğretmen” ile Hayvanları ve Robotları İletişime Geçirecek

Robot Köpek Spot 74 Bin 500 Dolardan Satışa Sunuldu

Güney Kore Sosyal Mesafe İçin Robot Garsonlar İşe Aldı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz