Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Alternatif ulaşım araçlarında yaşanan ilerlemeler birçok kişinin hayatını rahatlatsa da diğer yandan başka tartışmalara yol açabiliyor. Özellikle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen genç kuşağın tercih ettiği e-scooter’lar birçok ülkede tartışmalara neden oldu. Son olarak ise Paris’te e-scooter’ların yasaklanması dünyada bir ilk oldu.
Toplu taşıma araçlarına ya da benzinli araç kullanımına alternatif olarak kullanılan ve son dönemlerde oldukça da popüler bir araç olan e-scooter’lar Paris’te yasaklandı. Dünya çapında ilk kez getirilen bu uygulamanın başka ülkelerde de uygulanıp uygulanmayacağı ise merak konusu. İşte detaylar!

İlk Yasaklayan Ülke Fransa

Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan ve özellikle de gençler arasında popüler bir araç olan e-scooter’lara yönelik olarak Fransa’dan yasaklama kararı geldi. Konu hakkında ülkede bir referandum düzenlendi. Yapılan referandum sonucu ise seçmenlerin yüzde 90’ı yasaklansın oyu kullandı. Seçmenlerin büyük bir oranının bu yönde oy kullanmasının nedeni ise yaşanan kazalar ve halkın e-scooter kullanımından rahatsız olması olarak görülüyor. Elektrik motoru ve şarj edilebilir bir batarya üzerinde çalışan kişisel bir ulaşım cihazı olarak tanımlayabileceğimiz e-scooter’lar gün geçtikçe daha fazla popüler olmaya başladı. Özellikle araba ve otobüs gibi geleneksel ulaşım araçlarına çevre dostu bir alternatif olarak geliştirilen araçlar, diğer yandan neden oldukları kazalarla gündemdeler.

Karşı Çıkanlar da Var

Kimileri tarafından çevre dostu olmasından dolayı çok beğenilen e-scooterlar kimileri içinse tam bir trafik terörü. Bu konuda referanduma giden Parisliler de aynı şekilde farklı görüşlere sahipler. Bu konuda oy vermek için gittiği esnada açıklama yapan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Hidalgo, hizmetin oldukça pahalı olduğunu hatırlatarak 10 dakika için beş euro ödemenin sürdürülebilir bir durum olmadığını ifade etti. Diğer yandan e-scooter’ları kazaların önemli nedenlerinden birisi olarak gördüğünü söyleyen Hidalgo, referandum sonucunda kazanan tarafta yer aldı. Ancak e-scooter kullanıcılarına göre durum hiç de ifade edildiği gibi değil. Kullanıcılara göre Paris’te her gün her saat diliminde e-scooter kaynaklı olmayan trafik kazaları yaşanıyor. Oysa ki e-cooter’li kazalar bunların çok küçük bir kısmını oluşturuyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz