Okuma Süresi
2 dakika
Twitter’ı satın aldıktan sonra sürekli yeni bir olayla gündeme gelen Elon Musk’ın, Twitter konusundaki ilk tartışmalı kararı mavi tik olmuştu. Bu uygulama ile özellikle medya devleriyle tartışmalara giren Musk, şimdi de The New York Times ile çatışmaya girdi. Çatışmanın nedeni ise The New York Times’ın mavi tik rozetinin kaldırılması.
Bilindiği gibi Twitter’da bir süredir uygulanan bir yenilik olan mavi tik uygulaması, söz konusu hesabın onaylı olup olmadığını gösteren bir doğrulamayı ifade ediyor. Böylelikle bir hesabın gerçek bir hesap mı yoksa sahte bir hesap mı olduğu kullanıcılar tarafından anlaşılabiliyor. İlk günden bu yana bazı kullanıcılar tarafından eleştirilen ve çok tartışılan uygulama, bugün başka bir tartışmaya neden oldu. Çünkü Elon Musk, oldukça keyfi bir şekilde The New York Times’ın mavi tik rozetini kaldırttı.

Medya Kuruluşları ile Savaşı Devam Ediyor

Keyfi uygulamaları ve cüretkar kararlarıyla tanınan Elon Musk’ın, oldum olası medya kuruluşları ile kavgalı hali herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak Musk, bugün gerçekten bu kavgayı bir üst noktaya taşıdı diyebiliriz. Sürekli aralarında bir sorun olan The New York Times ve Elon Musk arasında şimdi de Twitter’daki mavi tik krizi yaşanıyor. Hatırlanacağı üzere Musk, 1 Nisan’dan itibaren mavi tik bulunan hesaplardaki rozetin, Twitter Blue üyelikleri bulunmadığı takdirde kaldırılacağını paylaşmıştı. Ve 3 Nisan’a gelindiğinde Twitter aboneliklerinde mavi tiklerde hiçbir değişiklik yokken, 55 milyon takipçisi olan The New York Times’ın mavi tik rozeti kaldırıldı.

Neden Bir Tek The New York Times

1 Nisan itibariyle uygulanacak olan bu uygulamanın bugün yalnızca The New York Times’ı etkilemiş olması ise akıllara “Neden?” sorusunu getiriyor doğal olarak. Hemen söyleyelim: Bilinen hiçbir gerekçesi yok. Şu anda birçok kişinin artık Twitter’ı ‘Elon Musk’ın Twitter’ı’ olarak tanımlıyor olması belki de tek gerekçedir. Çünkü Twitter artık gerçekten de bir tek adam şirketine dönüşmüş durumda. Konuyla ilgili 2 Nisan’da Elon Musk’ın yaptığı paylaşıma bir bakalım:

“New York Times’ın en büyük trajedisi, propagandalarının bile ilgi çekici olmaması. Ayrıca, akışları Twitter’ın ishal halinin karşılığı. Okunamıyor. Yalnızca en iyi makalelerini yayınlasalardı çok daha fazla gerçek takipçiye sahip olurlardı. Aynısı tüm yayınlar için geçerli.”

Konu hakkında ise henüz ne Twitter’dan ne de The New York Times’dan bir açıklama yapılmadı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz