Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Son yaşanan ekonomik kriz ve enflasyonist fiyat artışları nedeniyle otomobil almak isteyen tüketiciler genellikle ikinci el araç alımına yönelmiş durumda. Ancak birçok tüketicinin bu kararı almasının ardından bu kez de ikinci el araçlara ilişkin yeni bir düzenlemeye gidileceği iddia edildi.
Otomobil fiyatlarındaki fahiş yükselmeler araç almayı düşünen tüketicileri ikinci el araç alımına yönlendirmeye başladı. Her ne kadar ikinci el araç fiyatlarında yükselişler yaşanıyor olsa da yine de sıfır araçlara kıyasla daha tercih edilir fiyatlar söz konusu. Ancak, tüketicilere tam da bu konuda kötü bir haberimiz var. İddia edildiğine göre, ikinci el otomobillerde yeni bir vergi düzenlemesine gidilebilir. İşte detaylar!

Alım Satımlarda Vergi İddiası

İkinci el otomobil alacaklar için önemli bir iddia var. Buna göre artık ikinci el araba alım satımlarında vergi alınmaya başlanabilir. Sıfır otomobil almak için yeterli bütçeleri olmayan kişileri ilgilendiren bu haber Cumhuriyet Gazetesi’nde  yer aldı. Gazetenin iddia ettiğine göre hükümet, ikinci el araba alım-satımı işiyle uğraşanlar için yeni bir düzenleme hakkında çalışıyor. Bu durumda eğer söz konusu iddia gerçek olursa artık ikinci el araç alım satımı yapan kişiler bu işlerinden kaynaklı olarak vergi ödemek durumunda kalacaklar. Daha önce de dönem dönem gündeme gelen bu iddia, bundan birkaç yıl önce de konuşulmuştu. Fakat konu bir kanun taslağı olarak kalmış ve kanunlaşmamıştı. Daha önce düzenlenen yasa taslağına göre ikinci el araç alım-satım işlerinde binde 5 vergi kesintisi uygulanması öngörülmüş fakat teklif rafa kalkmıştı. Bu kez bu taslağın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise
önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Başka Konularda da Düzenleme Olabilir

Bundan önce de gündeme getirilen konu, 2021’de taslak haline getirilmiş ve bu faaliyet doğrultusunda binde 5’lik vergi uygulaması gündeme gelmişti. Yapılan bu taslak kanunlaşabilmiş olsaydı 500 bin TL’lik bir arabanın alım-satımında 2.500 TL’lik vergi alınması gerekecekti. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberinde ise bu oranlar konusunda tam bir rakamdan bahsedilmiyor. Ancak ikinci el araç satışı hakkında yapılacak alan vergi düzenlemelerinin 14 Mayıs’tan sonra netleşeceği düşünülüyor. Hatta yine habere göre vergi düzenlemesinin başka alanlara da sirayet edebileceği iddia ediliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz