EBA Veli Girişi Nasıl Yapılır? EBA Veli Kayıt ve Tüm işlemler

Pandemi döneminde öğrencilerin ve velilerin en çok kullandıkları sistemlerden biri olan EBA nasıl çalışır? EBA veli girişi nasıl yapılır? Velilerin sistemi daha verimli kullanması için hazırladığımız rehber sayesinde tüm bu sorular yanıt bulacak.

Eğitim Bilişim Ağı ya da bilinen ismiyle EBA, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son günlerde gündeme daha fazla gelen sanal bir eğitim platformudur. Görsel, işitsel birçok dokümanın yer aldığı bu platformdan öğrenciler diledikleri zaman faydalanabiliyor. Çocuklarının eğitsel performanslarını takip etmek isteyen veliler ise kendileri için ayrılan EBA veli ekranı üzerinden bu işin takibini kolayca yapabiliyor. Peki, EBA veli girişi nasıl yapılır? ve EBA veli hesabı nasıl oluşturulur? Gelin, hep birlikte bu soruların yanıtlarına bakalım.

EBA Uzaktan Eğitim Nedir?

Tüm dünyada meydana gelen teknolojik dönüşümden eğitim sektörü de payını aldı. Böyle bir ortamda Milli Eğitim Bakanlığı, EBA sistemi üzerinden uzaktan eğitime odaklandı. Bu sistem sayesinde çocuğunuz dilediği zaman ve dilediği yerden eğitim-öğretim faaliyetlerine katılabiliyor. Söz konusu süreçte ise öğrencilerin takibi konusunda velilere büyük görev düşüyor.

EBA Veli Hesabı Nasıl Oluşturulur?

 • EBA’da yer alan EBA veli kayıt sekmesini kullanabilmeniz için öncelikle geçerli bir e-Devlet şifresine sahip olmalısınız. Bu şifreyi ise herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.
 • Alacağınız bu şifre ile e-Devlet kurumsal web sitesine gidiniz. Daha sonra yaşayabileceğiniz olası aksiliklerin önüne geçebilmeniz için öncelikle sisteme telefon numaranızı kaydedin. Bu sayede şifrenizi unutsanız bile birkaç basit adımdan sonra yeni şifrenize kavuşmuş olabilirsiniz.
 • Gelelim EBA veli hesabı nasıl oluşturulur sorusunun yanıtına. Öncelikle yapmanız gereken şey EBA’nın resmi sitesini ziyaret etmek.
 • Bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya geçiş yapabilirsiniz.
 • Açılacak olan sayfada görseldeki gibi veli butonuna tıklayınız.

eba veli hesabı nasıl oluşturulur

 • Veli butonuna tıkladığınız anda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

eba kayıt ve şifre alma

 • Bu ekrana gerekli bilgileri yazıp sisteme giriş yap butonuna tıklayınız. Bu sayede e-Devlet bilgilerinizi girerek EBA veli şifre alma aşamalarına gerek kalmadan hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

EBA resmi internet sitesine ulaşmak için buraya TIKLAYINIZ!

EBA Veli Ekranı Nasıl Kullanılır?

 • Tebrikler! EBA veli bilgileri ile şifre alma işlemini e-Devlet aracılığıyla giriş yaparak sorunsuz gerçekleştirdiniz ve karşınıza aşağıdaki sayfa açıldı.

eba veli girişi nasıl yapılır

 • Yukarıdaki görselde yer alan sayfadan çocuğunuzun EBA sistemine dair tüm verilerine ulaşabilirsiniz. EBA veli aktivasyon işlemlerinin ardından çocuğunuzun sistemde ne kadar kaldığına bakabilir, hangi bölümü ne şekilde kullandığını görebilirsiniz. Şimdi bu bölümleri tek tek inceleyelim.

EBA’da Ne Yaptı Bölümü Nedir?

 • Aşağıda EBA veli ana sayfasındaki “EBA’da Ne Yaptı?” bölümünü detaylı şekilde görüyorsunuz. Bu bölümde grafikler yardımıyla öğrencinin son bir hafta içerisinde sistemde ne kadar süre kaldığı gösteriliyor. Bu sayede çocuğunuzun haftalık faaliyetlerini görebilirsiniz.

eba'da ne yaptı bölümü

EBA Çalışmalar Bölümü Nasıl Takip Edilir?

 • EBA veli ana sayfasında yer bir başka kısım da “Bekleyen Çalışmaları” kısmıdır. Çocuğunuzun sistemde son çalıştığı konuları ve bu konuların çalışma yüzdelerini aşağıdaki görselden faydalanarak kontrol edebilirsiniz.

eba bekleyen çalışmalar

 • Dilerseniz bu çalışmaların daha detaylı haline EBA ana sayfasının sol tarafındaki “Çalışmaları” kısmına tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

eba veli ekranı çalışmalar bölümü

EBA Takvim Ekranı

 • EBA’da yer alan takvim ekranı sayesinde çocuğunuza ait sınav günlerini, tatil zamanlarını ve etkinlikleri takip edebilirsiniz. Ayrıca panelin sol tarafında yer alan takvim bölümünden de bu takibi daha detaylı şekilde yapabilirsiniz.

eba veli girişi takvim ekranı

EBA’da Çocuğunuzun Ders Performanslarını Nasıl Takip Edebilirsiniz?

 • EBA’da çocuğunuzun ders performanslarını takip etmek için yapmanız gereken şey, EBA veli ana sayfasında yer alan ders adlarına tıklamanız. Buraya tıkladığınızda çocuğunuzun her bir dersin hangi konusunda nasıl performans gösterdiğini görebilirsiniz. Üstelik bu performans durumu size yüzdelerle de ifade ediliyor.

eba konu performansına nasıl bakılır

EBA Kütüphane Nasıl Kullanılır?

 • EBA’da yer alan kütüphane sekmesine tıkladığınızda sadece kitaplara değil, çok sayıda e-dergiye, ses ve video dosyalarına da ulaşmanız mümkün. Üstelik bu sekmedeki ara butonu ile basit bir arama işlemi yaparak dilediğiniz konuya ait dokümanları çok rahat bir şekilde inceleyebilirsiniz.

eba kütüphane nasıl kullanılır

EBA Raporları Bölümü Nedir?

 •  EBA’da yer alan Raporlar bölümünü bir tür ödev kontrol mekanizması olarak düşünebilirsiniz. Öğretmeni tarafından çocuğunuza gönderilen ödevleri, bu ödevlerin yapılma tarihleri ve yüzdelerini yine bu sekme üzerinden kolaylıkla takip edebilirsiniz.

eba raporları bölümü nedir

EBA Portfolyo Nedir?

 • EBA Portfolyo bölümü sayesinde çocuğunuzun EBA profil fotoğrafını güncelleyebilir, sistemde dahil olduğu grupları görebilirsiniz. Üstelik EBA puanını, sınıf ve okul içerisindeki sıralamasını görebilir ve çocuğunuzun kazandığı armaları da yine buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca öğrencinizin yer aldığı projelere ve sosyal aktivitelere de ulaşabilirsiniz.

eba portfolyo nedir

EBA Akademik Destek Uygulaması Nasıl Kullanılır?

 • Özellikle sınavlara hazırlık sınıfları için aktive edilen EBA Akademik bölümünde öğrenci, kendi öğrenme stiline/hızına göre çalışmalarını düzenleyebilir. Çocuğunuz kendi ders planını hazırlayabilir ve konu anlatımlarının ardından sistemde oluşturulan testler sayesinde eksikliklerini görebilir. Sizler de sınavlara hazırlık sürecinde çocuğunuzun performansını görmek için EBA veli aktivasyon işlemlerini yukarıda anlattığımız gibi yapabilir ve süreci takip edebilirsiniz. Aşağıdaki görselde EBA Akademik bölümünden bir kesit görebilirsiniz.

EBA Akademik Destek Uygulaması Nasıl Kullanılır

EBA Veli Sistemi Hataları Nasıl Çözülür?

Özellikle EBA Uzaktan Eğitim sisteminin çok daha fazla önem kazandığı şu günlerde sisteme dair birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. EBA veli açılmıyor veya EBA veli e devlet senkronizasyonunda sorunlar yaşıyorum diyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili sayfalarından yardım alabilirsiniz.

EBA yardım sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

İlginizi Çekebilir:

Teletabiler, Arkadaşlık Uygulamaları, Bedava Oyun, EBA TV – DigiToll 15#

Çocuklarınız için Eğitici Oyun Uygulamaları

EBA TV ders programı ve ders izleme yöntemleri

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz