muhtesem-cuma-alisveris-rekoru-teknosafari

iyzico, Türkiye’de Efsane Cuma ya da Muhteşem Cuma olarak da bilinen Black Friday dönemini kapsayan online alışveriş istatistiklerini paylaştı. Paylaşılan verilere göre işlem hacmi, işlem adedi ve ortalama sepet tutarı ciddi oranda artış gösterdi. Bununla birlikte Efsane Cuma ile yeni bir alışveriş rekoru kırıldı.

Pandeminin de etkisi ile hem markaların hem de kullanıcıların online alışverişe ilgisi artmış durumda. Bununla birlikte, Efsane Cuma olarak da bilinen Black Friday, bu dönemde yeni bir alışveriş rekoruna ev sahipliği yaptı. Bu yıl, 2020 yılına oranla işlem hacminde yüzde 38, işlem adedinde yüzde 22 artış yaşandı. Ortalama sepet tutarı ise 259 TL’den 294 TL’ye yükselerek yüzde 13 artış gösterdi. Böylelikle Efsane Cuma ile birlikte yeni bir alışveriş rekoru kırıldı.

Kredi kartı ile işlem sayısında yüzde 12 artış görülürken, banka kartlarında ise yüzde 43 artış yaşandı. İşlem hacimleri açısından ise 202 yılına kıyasla kredi kartında yüzde 32, banka kartlarında yüzde 64 artış gözlendi.

black-friday-online-alisveris-teknosafari

2020 Black Friday döneminde olduğu gibi bu sene de kadınlar, erkeklere kıyasla yüzde 67 daha fazla işlem adedine ve yüzde 46 daha fazla işlem hacmine sahip oldular. Ancak erkeklerin işlem adedinde geçen yıla göre yüzde 49 artış yaşandı. Kadınların ortalama sepet tutarı geçen yıla göre yüzde 18, erkeklerin ise yüzde 17 oranında arttı.

Geçtiğimiz Efsane Cuma döneminde erkeklerin kredi kartı kullanım oranı yüzde 72 iken, bu yıl bu oran yüzde 66’ya geriledi. Banka kartı kullanım oranlarında ise geçtiğimiz yıl yüz 28 iken bu yıl yüzde 34’e yükselmiş oldu.

Kadınlarda ise kredi kartının yerini banka kartı almaya başlamış gibi gözüküyor. Kadınlarda kredi kartı kullanımı, geçtiğimiz yıl yüzde 72 iken bu yıl yüzde 68’e düştü.

İlginizi Çekebilir:

Starlink uydu internet abonelikleri ertelendi

Xiaomi, akıllı saat modelleri için yeni bir şirket kurdu

2022 IMEI ücretleri, pasaport harçları ve dahası belli oldu

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz