Time Dergisi yılın kişisini seçti. 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti ve iklim için okul grevlerinin öncüsü Greta Thunberg yılın kişisi oldu.

Başlattığı “İklim için Okul Grevi” ile dünya çapında 1,4 milyon öğrencinin katılımıyla iklim değişikliklerine dikkat çeken 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Time Dergisi tarafından yılın kişisi seçildi.  

Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmasıyla tüm dünyanın gündemine oturan 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Time tarafından ‘gençliğin gücü’ olarak tanımlandı.

Küresel iklim değişikliğiyle mücadelede fenomen haline gelen genç aktivist iklim değişikliğine dikkat çeken konuşmasını Madrid’deki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda yaptı.

Greta Thunberg, Türkiye, Fransa, Almanya, Brezilya ve Arjantin’i iklim değişikliğiyle mücadele konusunda yeterli adım atmadıkları gerekçesiyle, bu yıl Birleşmiş Milletler’e resmi dilekçe sunarak şikayet etmişti.

Devlet liderlerinin iklim değişikliğini görmezden geldiğini öne süren Thunberg, “Buraya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak” ifadelerini kullanmıştı.

greta thunberg time ile ilgili görsel sonucu