Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Instagram, test etmeye başladığı Instagram for Kids projesini durdurduğunu ve yeni ebeveyn denetim araçlarını geliştirdiğini duyurdu. 

Geçen dönemlerde ortaya çıkan haberlerde Instagram’ın çocuklar için alternatif bir uygulama geliştirdiği görülmüştü. Facebook’a eleştiri oklarını çeviren bu haberlerin yanı sıra Wall Street Journal (WSJ)’ın yayınladığı bir rapor Instagram’ın gençler ve çocuklar için ne derece kötü olduğunu gözler önüne sermişti. 

WSJ’nin yayınladığı, Eğitim Politikası Enstitüsü ve The Prince’s Trust tarafından bu yılın başlarında hazırlanan bir raporda, gençlerin zihinsel sağlıklarının yoğun sosyal medya kullanımından zarar gördüğü ortaya çıkmıştı. Çalışma, genç bir kişinin zihinsel durumundan bağımsız olarak, daha fazla kızın depresyon ve umutsuzluk duyguları yaşamasıyla, benlik saygısı ile bağlantılı olduğunu söylemişti. 

Şimdi ise ortaya çıkan bazı notlar Instagram’ın genç kızlar için zararlı olduğunu gösterdi. Sızdırılan notlarda şu ifadelere yer verildi:

“Araştırmacılar, The Wall Street Journal tarafından gözden geçirilen Mart 2020’de Facebook’un dahili mesaj panosuna gönderilen bir slayt sunumunda, “Genç kızların yüzde otuz ikisi vücutları hakkında kötü hissettiklerinde Instagram’ın kendilerini daha kötü hissettirdiğini söyledi” dedi. “Instagram’daki karşılaştırmalar, genç kadınların kendilerini nasıl gördüğünü ve tanımladığını değiştirebilir.”

Instagram Kids duraklatıldı

Instagram’ın başkanı Adam Mosseri, şirketin Instagram for Kids’i duraklattığını söyleyen bir makale yayınladı ve şimdi nihayet projenin amaçlarının ne olduğunu açıklıyor:

“Bu projeyi, sektörümüzde görülen önemli bir sorunu ele almak için başlattık: çocuklar giderek daha genç telefonlar alıyor, yaşlarını yanlış gösteriyor ve 13 yaş ve üzerindekilere yönelik uygulamaları indiriyor.

Ebeveynlerin, çocukların yaşlarını doğrulamak için bir uygulamanın yeteneğine güvenmektense, ebeveynlerinin deneyimlerini denetleyebilecekleri ve kontrol edebilecekleri, kendileri için tasarlanmış bir Instagram sürümüne erişme seçeneğine sahip olmanın ebeveynler için daha iyi olduğuna kesinlikle inanıyoruz. kimlik sahibi olmak için çok genç.

Bu deneyimi geliştirme ihtiyacının yanındayken, bu projeyi duraklatmaya karar verdik. Bu bize ebeveynler, uzmanlar, politika yapıcılar ve düzenleyicilerle birlikte çalışmak, onların endişelerini dinlemek ve bu projenin günümüzdeki genç gençler için değerini ve önemini çevrimiçi olarak göstermek için zaman verecektir.”

Blog gönderisinde Mosseri, çevrimiçi “araları” ele alan tek şirketin Instagram olmadığını söylüyor. YouTube ve TikTok’un 13 yaşından küçükler için uygulamalarının sürümleri var. Çocuklar için Instagram’ın günümüzdeki uygulamayla aynı olmayacağını söylüyor.

“Asla küçük çocuklar için değildi, aralar için (10-12 yaş arası). Katılmak için ebeveyn izni gerektirecek, reklamları olmayacak ve yaşa uygun içerik ve özelliklere sahip olacak. Ebeveynler, çocuklarının uygulamada geçirdikleri zamanı denetleyebilir ve onlara kimlerin mesaj gönderebileceğini, kimlerin onları takip edebileceğini ve kimleri takip edebileceğini denetleyebilir. Liste devam ediyor.”

Proje duraklatılsa da Mosseri, Instagram’ın bu araçları platformdaki genç hesaplarına genişleterek ebeveynlerin çocuklarının hesaplarını denetlemesine izin vermek için çalışmaya devam edeceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir:

Instagram, siber zorbalığın en çok yaşandığı platform!

ABD’de 44 Eyalet Başsavcısı Facebook’un Instagram Kids Uygulamasına Karşı Çıkıyor!

iPhone 13 Pro Max ve Güncel Teknoloji Gündemi – TechTalk #27:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz