Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD’de New York Başsavcısı ve 43 diğer eyalet başsavcıları tarafından oluşan bir koalisyon grubu, Facebook ’un “Instagram Kids” çalışmalarını durdurması için  bir bildiri yayınladı. Grup, Instagram Kids uygulamasının çocuklar için tehlikeli olacağı iddiasıyla Facebook’a çağrıda bulundu. 

Geçen mart ayının ortalarında çıkan bir haber, Facebook’un çocuklar için özel olarak geliştirdiği Instagram Kids uygulaması çalışmalarına başladığını ortaya çıkarmıştı. Şirket içinden olduğu söylenen bir bildiride, Facebook’un 13 yaşın altındaki kullanıcılar için  bir Instagram sürümü oluşturmayı önceliklerinden biri haline getirdiği yer alıyordu. Instagram Kids uygulaması projesinin, çocuk odaklı ürünler üzerinde çalışan Facebook Başkan Yardımcısı Pavni Diwanji tarafından yönetileceği belirtilmişti. Gençler için mümkün olan en güvenli deneyimi sağlamak, 13 yaşın altındaki kişilerin Instagram’ı ilk kez güvenle kullanmasına olanak tanımak adına çalışmalara başlandığı aktarılmıştı.

“Facebook Instagram Kids’ten vazgeçmeli”

Ancak ABD’deki 44 eyalet başsavcısının oluşturduğu bir koalisyon tarafından Facebook’un Instagram Kids uygulamasının hayata geçmemesi gerektiğini aktaran bir bildiri yayınlandı. 44 eyalet başsavcısı ayrıca Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e de düşüncelerini ve projeden vazgeçmelerini ileten bir mektup yazdı. 

Aktarılan detaylara göre, Facebook’un iki ay önce üzerinde çalıştığı bilinen Instagram Kids uygulaması çocukların güvenliğini tehdit eden proje olarak anılıyor. New York Eyaleti  Başsavcısı Letitia James yaptığı açıklamada, “Hiç şüphesiz bu, çocuklarımızın güvenliğini riske atan ve onları doğrudan tehlikeye atan tehlikeli bir fikir. Sosyal medya sadece uygun yaşta olmayan çocuklar için zararlı olabilecek etkili bir araç değil, aynı zamanda bu plan çocukları doğrudan yırtıcıların yoluna yerleştirebilir. Facebook’un bu yanlış tasarlanmış fikirle ilerlemesine izin verecek çok fazla endişe var, bu yüzden şirketi Instagram Kids lansmanını bırakmaya çağırıyoruz.” ifadelerinde bulundu. 

Genç Instagram kullanıcılarının yüzde 42’si zorbalığa maruz kalıyor

Koalisyon yayınladığı bildiri, özellikle sosyal medyanın “çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel iyiliğine” zarar verdiğine dair endişelerden bahsediyor. Siber zorbalığın ve Instagram’ı yırtıcılar tarafından çocukları hedef almak için kullanmanın sorunları daha da kötüleştirdiğini söylüyor. Bildiride ayrıca 2017 yılında yapılan anket de örnek olarak sunuluyor. Anket sonucuna göre, “genç Instagram kullanıcılarının” yüzde 42’sinin siber zorbalığa maruz kaldığını, bu da sorulan tüm platformların en yüksek yüzdesi olduğu aktarılıyor. 

Bunların yanı sıra Facebook’un geçmişteki skandallarını da öne süren grup, şirketin mevcut platformlarında çocukları korumaya ilişkin “istikrarsız siciline” de dikkat çekiyor. Ayrıca çocukların sosyal mecralarda, yabancılarla ilişkiler, reklamcılık ve uygunsuz içerik gibi karmaşıklıkları anlamak için yeterli donanıma sahip olmadığını söylüyorlar. 

New York Başsavcısı James ve diğer başsavcıların söz konusu endişeleri oldukça geçerli olsa da, bu durum Instagram’ı 13 yaşın altındaki çocukların kullandığı gerçeğini değiştirmiyor. Instagram Başkanı Adam Mosseri de Instagram Kids’i geliştirmek istediklerini açıkladıkları bir bildiride bunu söylemişti. Ancak belli ki Facebook’un bu kararına karşı çıkan kanun koyucular var. Bakalım Facebook, Instagram Kids uygulaması ile neler yapacak, bekleyip göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Instagram, Hikayeler ve Reels ‘e Altyazı Eklemeye İmkan Tanıyacak Özellik Ekliyor

Çocuk Video Uygulaması YouTube Kids Türkiye ’de Hizmete Açıldı

Facebook, Messenger Kids’i Türkiye’de de Kullanıma Sundu

Tesla Model S Kazası, Kripto Para Yönetmeliği, Apple Spring Loaded | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz