En Çok Satan İşlemci 2020

Counterpoint Research’ verilerine göre; MediaTek, güçlü rakiplerine rağmen 2020 yılının 3. çeyreğinde en çok satan işlemci üreticisi oldu. Söz konusu çeyrekte, ‘MediaTek’ işlemciye toplamda 100 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiği ifade edildi.  

Counterpoint Research’ verilerine göre; MediaTekQualcomm gibi güçlü rakiplerini geride bırakarak 2020 yılının 3. çeyreğinde en çok satan işlemci üreticisi oldu. Söz konusu çeyrekte, ‘MediaTek’ işlemciye toplamda 100 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiği ifade edildi. Şirket, yılın 3. çeyreğinde işlemci pazarındaki pazar payını yüzde 31 seviyesine yükseltti. ‘MediaTek’ imzalı işlemcilerin, özellikle giriş ve orta segment cihazlarda kendini gösterdiği dile getirildi.  

Dünyanın en büyük yonga seti üreticilerinden biri olarak bilinen Qualcomm ise 3. çeyrekte yüzde 29’luk bir pazar payı elde edebildi. Bu pazar payıyla listenin ikinci sırasına yerleşen şirket, en çok satan işlemci üreticisi unvanını da MediaTek’e kaptırmış oldu. Fakat Qualcomm’un, 5G telefon pazarında yüzde 39’luk bir pazar payı ile zirveye oturduğu ifade edildi.  

2020 yılının 3. çeyreğinde 5G telefon satışı, toplam akıllı telefon satışının yüzde 17’si kadardı! 

5G Telefon Satışı 2020

Qualcomm’un zirveyi MediaTek’e kaptırmasının ana sebebinin ise Huawei ve ABD arasında yaşanan ticaret krizi olduğu tahmin edildi. Söz konusu kriz; Huawei’den uzaklaşan kullanıcıların Apple, Samsung ve Xiaomi marka akıllı telefonlara yönelmesine sebep oldu. Apple ve Samsung, halihazırda kendi işlemci modellerini üretiyordu. Xiaomi’nin ise cihazlarında yüksek oranda ‘MediaTek’ işlemcileri tercih ediyor olduğu biliniyordu. Qualcomm’un pazar payının, bu nedenle olumsuz etkilendiği ifade edildi.  

Diğer yandan; 2020 yılının 3. çeyreğinde 5G telefon satışı, toplam akıllı telefon satışının yüzde 17’sini oluşturdu. Analistler; yılın son çeyreğinde satılan akıllı telefonların 3’te 1’inin, 5G uyumlu olmasını beklediklerine işaret etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

MediaTek, HeyperEngine Oyun Teknolojili G Series Ürünlerini Tanıttı

MediaTek Dimensity 800U İşlemci, Orta Segment Telefonlara 5G Teknolojisini Getirebilir 

MediaTek Dimenisty 720 İşlemcisi Tanıtıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz