Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Norveç ’te kabul edilen yeni bir yasa ile, influencer ’ların ücretli işbirliklerinde düzenlenmiş ya da ptohoshop’lanmış gönderilerine açıklama ekleme zorunluluğu getirildi. Yani Norveç’te influencer’lar filtreli ve photoshop’lu gönderilerini artık belirtmek zorunda. 

The Hill tarafından aktarılan bilgilere göre; Norveç’teki yeni bir yasa, reklamverenlerin ve sosyal medya fenomenlerinin, görüntülerin rötuşlanıp rötuşlanmadığını açıklamadan tanıtım fotoğraflarını çevrimiçi paylaşmalarını yasa dışı hale getiriyor. Yeni yasa, Norveç’in meclisinde 72-15 oyla kabul edildi. Kanun hükmünde kararnameye göre Norveç Kralı’nın karar vermesiyle yürürlüğe girecek.

Elde edilen bilgilere göre, yasa reklamveremleri ve gönderileri karşılığında ödeme ya da başka bir fayda sağlayan kişileri ilgilendiriyor. Artık Norveç ’teki influencer ’lar sponsorlu gönderilerinde filtre ya da photoshop kullandığında tüm sosyal medya sitelerinde bunu belirtmek zorunda olacak. 

Değişiklik, kişinin görünüşünü değiştiren Snapchat ve Instagram filtreleri gibi resim çekildikten sonra ve öncesinde yapılan düzenlemeler için açıklama yapılmasını gerektiriyor. 

Genç kızların psikolojisi bozuluyor

Norveç Çocuk ve Aile Bakanlığı, söz konusu yasanın neden getirdiğini de açıklıyor. Detaylara göre, özellikle genç kızlar arasında anoreksiya hastalığı üçüncü en yaygın ölüm nedeni. Sosyal medya platformlarındaki filtreli fotoğrafların da genç kızların psikolojisini etkilediği belirtiyor. 

Bakanlık, ayrıca, “Gençler, diğer şeylerin yanı sıra, reklam ve sosyal medya aracılığıyla iyi görünmeleri için büyük bir baskıya maruz kalıyor ve sergilenen modeller genellikle dijital olarak rötuşlanıyor” dedi. 

Bakanlık, reklamcıların ve etkileyicilerin, hükümet onaylı bir etiketle uygun belgeler olmadan üzerinde oynanmış fotoğraflar yayınlamasını yasaklayarak, vücut baskısının gençler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmayı umduğunu söyledi. Ayrıca “Kendi görünümünde daha müdahaleci ve (uzun) kalıcı değişiklikler yapma arzusuna karşı koymak özellikle önemlidir.” dedi. 

Norveç’te kabul edilen ve yürürlüğe girecek olan yeni yasanın ilerleyen dönemlerde başka ülkeler tarafından da benimsenip benimsenmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Ticaret Bakanlığı ’ndan Influencer Reklamlarına Düzenleme: Tüketiciyi Yanıltan Paylaşımlar Yasak!

Instagram, Influencer Paylaşımlarındaki Gizli Reklamları Tespit Eden Yeni Bir Algoritma Geliştiriyor 

Influencer’ların Gelişimine Destek Olmayı Hedefleyen ‘Trendyol Influencer Akademi’ Kuruldu! 

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz