Okuma Süresi
2 dakika

Elon Musk, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından “Tarihteki en büyük kişisel servet kaybı” unvanına layık görüldü.

Elon Musk, Tesla ve SpaceX şirketleriyle yıllar boyunca tüm dünyanın imrenerek baktığı biriyken özellikle son bir yılda yaptığı paylaşımları ve yorumlarıyla birçok kişinin gözünde antipatik bir karakter hâline geldi. Diğer yandan Musk, bugün tersine bir rekorla gündem oldu.

Guinness Rekorlar Kitabı, yakın zamanda dünyanın en zengin insanı unvanını bırakan Elon Musk’ı Tarihteki en büyük kişisel servet kaybı rekoruna layık gördü. Musk, resmi belgelere göre Kasım 2021’den bu yana toplam 182 milyar dolar kaybetti.

Elon Musk’ın Serveti Neden Düştü?

Musk’ın servetinin neden bu kadar fazla düştüğüne bakıldığında özellikle Tesla hisselerinde yaşanan düşüşten aşırı bir etkilenme göze çarpıyor. Bunun yanında 2021 yılında 320 milyar dolar ile ‘zenginlik rekoru’ kıran Musk, Ocak 2023 itibarıyla Forbes verilerine göre 138 milyar dolar servete sahip.

Günümüzde en fazla servete sahip kişi ise 195,9 milyar dolarlık servetiyle Bernard Arnault.

Elon Musk’ın Rekoru Daha Önce Kimdeydi?

Elon Musk’ın taşımaya başladığı rekor, 2000 yılında Japon teknoloji yatırımcısı Masayoshi Son’a layık görülmüştü. Son, toplam 58,6 milyar dolar kaybetmişti.

Elon Musk, son zamanlarda özellikle Twitter ile ilgili yaptığı değişikliklerle gündemde kalmayı başarıyor. En son Twitter ofisinin kirasını ödemediği iddiasıyla Musk’a dava açılmıştı. Sizlerle paylaştığımız haberin detaylarında şunlar yer alıyordu:

Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre California Property Trust, San Francisco’da bulunan ofis binasının 136 bin 250 dolarlık kirayı ödemediği için Twitter’a dava açıyor. Ofisin sahibi olan şirket, kiranın gecikmesini ilk önce 16 Aralık’ta duyurdu. Beş gün içinde ödenmemesi halinde kira sözleşmesinde temerrüde (sözleşmeden doğan bir yükümlülüğe uymamak) düşeceğini bildirdi.

Ayrıca Twitter’ın sözleşmeye uymadığı ve kirayı ödememekte ısrar ettiği de aktarıldı. California Property Trust’dan henüz resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre San Francisco Yüksek Mahkemesine şikâyette bulunduğunu açıkladı.

Elon Musk’ın son zamanlardaki itibar düşüşü sürekli olumsuzluklarla gündeme gelmesinden dolayı gözler önündeydi. Guinness Rekorlar Kitabı tarafından da böylesine bir ödül alması maddi kaybını da açıkça bize gösteriyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz