Elon Musk, Mars’ta bir şehir kurmanın maliyetini açıkladı. SpaceX CEO’su Elon Musk, Mars’ta kurulmasının planlandığı kalıcı ve sürdürülebilir bir şehir için gerekli olan detaylardan ve şehrin tahmini maliyetinden de bahsetti.

Elon Musk, Mars’ta kurulması planlanan ilk şehir için 1.000 Starship uzay aracının ve 20 yıllık bir zamanın gerekliliğinden bahsetti. SpaceX CEO’su Elon Musk, Mars’ta yaşanılabilir bir şehir kurmanın insanları gezegenler arası bir tür haline getireceğinden ve ayrıca uzay teknoloji şirketi için de uzun vadeli bir vizyon sunacağından da bahsetti.

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’daki ABD Hava Kuvvetleri pistinin açılış etkinliğine katılan Elon Musk, konuşmasında Mars’ta yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir şehir kurmanın maliyetini açıkladı. Musk, Mars’ta yaşanılabilir bir şehir kurmak için 1.000 Starship uzay aracına sahip olmalarını söyledi. Mars’a fırlatılacak her Starship için yaklaşık maliyetin ise 2 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Musk, Mars’ta kurulacak şehri gerçeğe dönüştürmek için gezegene 20 yıl boyunca kargo, altyapı ve mürettebat taşıması için 1.000 Starship yapılması gerektiğinden bahsetti. Yani sadece Mars’a insan ve malzeme götürecek olan araçların yalnızca fırlatma maliyeti 2 milyar doları bulacak. Ayrıca gezegenlerarası düzen, 2 yılda bir Mars uçuşuna elverişli oluyor.

SpaceX CEO’su Elon Musk, Starship uzay araçlarının gelecek vadedeki potansiyelinden ve uzay araçlarının yeniden tasarlanacağından da yaptığı konuşmada bahsetti. Musk, Starship tasarımının kullanımını en üst düzeye çıkarmak için tasarladığını ve ideal olarak günde 3 kereye kadar uçabileceğini de belirtti. Yani Starship başına yılda 1.000’den fazla uçuş olacak.

Mars’ta kurulması planlanan kalıcı ve sürdürülebilir bir şehir kurmak için önceliğin, Mars’a gönderilmesi gereken ekibin uçuş ekibi olduğu da Musk tarafından belirtildi. NASA, 2024’ü dönüm noktası olarak belirledi ve SpaceX, hazırlık aşamasına yardımcı olmak için Starship aracını en erken 2022’de indirmeyi hedeflediğini açıkladı.