Okuma Süresi
1 dakika

Mastercard Avrupa ülkelerinde yapılan Yılbaşı Araştırması sonuçlarını paylaştı. Türkiye’nin de dahil olduğu araştırma, bireylerin yılbaşındaki seyahat ve harcama alışkanlıklarına ışık tutuyor. 

Araştırmaya göre, yılbaşını aileleri ile geçirmek için Türkiye’den yola çıkacak bir kişi evine varmak için ortalama 648 km seyahat edecek ve 428 Euro harcama yapacak. 34 milyon kişinin %6’sı uçak, %80’i en az bir kez araba veya otobüs yolculuğu, %10’u ise tren yolculuğu yapıyor. Yeni yılı ailesiyle karşılamak isteyenler bu yolculukları için yılbaşından 2 ay önce para biriktirmeye ve seyahat planlamalarına başlıyor.

Aile özlense de tatil tercih edenler de var

Yılbaşı için seyahat edenlerin %32’si evlerine dönerek ailesine sürpriz yapmayı planlarken, %27’si aile ziyareti yerine tatil yapmayı tercih ediyor. Tatile gidenlerin %18’i yılbaşını aile tartışmalarından uzak geçrimek istediğini belirtirken, %19 kış güneşinin keyfini çıkarmak istediğini söylüyor. Ailesinin yanına gidenler ise kavuşmanın yanı sıra ortalama 222 Euro harcayarak ailesine hediyeler de alıyor.

Yılbaşında istese de ailesi ziyaret edemeyenler Skype ya da Facetime üzerinden görüşüyor

Her 10 kişiden 3’ü (%33) istese de ailesini ziyaret edemediğini belirtiyor. Her 10 kişiden 4’ü finansal nedenlerle yılbaşında ailesinin yanına gidemiyor. Her 10 kişiden 3 kişi ise yılbaşında çalıştığı için ailesine göremeyeceğini söylüyor. Eşinin ailesini ziyaret edenlerin oranı ise %13. Ailesini ziyaret edemeyenlerin %84’ü ise yılbaşı akşamı görüntülü görüşme uygulamaları ile hasret gideriyorlar.

Yılbaşı yaklaştığında her zaman harcamaların arttığını belirten Mastercard, gittikçe daha fazla kişi memleketinden uzakta yaşadığı için yılbaşının artık yılın en büyük seyahat günlerinden biri haline geldiğinin altını çiziyor. Mastercard, yoğunluk yaşanan bu özel günlerde kart sahiplerine havalimanı salon (lounge) girişinden bagaj sigortasına kadar tüm detaylarda seyahat avantajları sunarak paha biçilemez seyahat deneyimi yaşatmak için sürekli yenilikler yapıyor.

Mastercard, yılbaşı öncesinde tüketicileri yılbaşı bütçe planını önceden yapması, güvenilir alışveriş platformlarını kullanması ve erken rezervasyon gibi fırsatları kullanması konusunda da uyardı.