Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2020 yılında desteğini çekeceğini ve güncelleme yapmayacağı telefon sürümlerini açıkladı. Buna göre 1 Ocak 2020 itibariyle binlerce akıllı cep telefonu güncelleme almayacak

Konuya ilişkin açıklamalar,  WhatsApp’ın “Destek” sayfasından geldi. Yetkililer, 31 Aralık 2019 itibarıyla destek vermeyi kesecekleri telefonları açıkladı. WhatsApp yetkilileri tarafından yapılan açıklama, bu ay milyonlarca akıllı telefonun WhatsApp desteğinden mahrum kalacağını gösteriyor.

WhatsApp yaptığı açıklamada 31 aralık 2019 itibariyle Windows Mobile işletim sistemine dahil olan akıllı telefonlara destek vermeyeceğini açıkladı. WhatsApp ayrıca 1 şubat 2020 tarihinden itibaren İOS 7’den düşük cihazlara ve Android sürümü 2.3.7 altında olan cihazlara da desteği keseceğini duyurdu.

WhatsApp desteği neden kesti? 

WhatsApp yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda alınan bu karardaki esas amacın, daha popüler olan işletim sistemlerindeki daha çok tüketiciye ulaşmak olduğu ifade edildi. WhatsApp yetkilileri eskimiş sürümler ile vakit kaybetmemek, dikkatlerini daha yeni sürümlere yönlendirmek istediklerini söylediler. Bu yüzden de belirlenen tarihlerden itibaren desteği kesecekler.  

WhatsApp desteklemezse ne oluyor?  

Uygulamayı yapan şirket desteği kestiği zaman uygulamanın çalışmasında herhangi bir sorun olmuyor. Ama artık güncelleme alamayacağından ötürü, uygulama içerisinde çıkan sorunlar düzeltilemeyecek. WhatsApp her ne kadar güvenilir bir uygulama olsa bile desteklenmeyen sürümlerde güvenlik açıkları olma ihtimali yükselecek.  

Akıllı cep telefonunuz eğer bu sürümler kapsamındaysa, ayarlardan güncelleme merkezlerine gidip, gelen bir işletim sistemi güncellemesi var mı bakın. Gözünüzden kaçan bir güncelleme olabilir.    

WhatsApp, 2020 için yeni özelliklerini açıkladı.